روسیه: اگر غرب قصد نبرد در جبهه اوکراین را دارد ما آماده‌ایم

زلنسکی: نیروهای ما در دو منطقه مرزی درگیر «نبردهای سنگین» با ارتش در حال پیشروی روسیه هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری روسی، دوشنبه 24 اردیبهشت به نقل از سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت که اگر غرب خواهان جنگ در جبهه اوکراین است، روسیه برای این موضوع آمادگی دارد.

کرملین هفته گذشته اعلام کرد که اعزام نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» به اوکراین می‌تواند بسیار خطرناک باشد و مسکو از نزدیک، درخواست اوکراین برای چنین مداخله‌ای را زیر نظر دارد.

حمله به تاسیسات انرژی روسیه

این در حالی است که «آسوشیتدپرس» به نقل از یک منبع دفاعی اوکراینی، گزارش داد که کی‌یف دوشنبه 24 اردیبهشت، مسئولیت هدف قرار دادن یک تاسیسات نفتی و یک ایستگاه انتقال برق در مناطق بلگورود و لیپتسک در غرب روسیه، نزدیک به مرز را بر عهده گرفت.

به گفته این منبع، انفجارهایی در بندر نفتی واقع در نزدیکی روستای «ستاری اوسکول» و همچنین ایستگاه انتقال برق «التسکایا» رخ داد و سرویس اطلاعاتی «اس‌بی‌یو» با استفاده از پهپاد این عملیات را اجرا کرد.

زلنسکی و «نبردهای سنگین مرزی»

از سویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز اعلام کرد که نیروهای کشورش در دو منطقه مرزی درگیر «نبردهای سنگین» با ارتش در حال پیشروی روسیه هستند.

زلنسکی گفت: «نبردهای سنگینی در نزدیکی مرز در شرق و شمال شرق اوکراین در جریان است که شمار بالای سربازان اوکراینی در حال دفع حمله زمینی سنگین روسیه هستند».

او در سخنرانی تلویزیونی شامگاه یکشنبه خود افزود: «نبردهای دفاعی در بخش بزرگی از منطقه مرزی ما، ادامه دارد».

پیشروی جدید نیروهای روسی در منطقه خارکیف در شمال شرقی اوکراین و منطقه دونتسک در شرق این کشور انجام شده و به نظر می‌رسد دو طرف، حملات دوربرد خود را در قالب جنگی فرسایشی، دنبال می‌کنند.

ورود نیروهای روسی به خارکیف احتمالا به هدف ایجاد «منطقه حائل» برای حفاظت از شهر مرزی بیلگورود که در معرض حملات اوکراین قرار دارد، صورت گرفت. طبق گفته فرماندار بیلگورود، در جریان حمله اخیر آوکراین به این منطقه، جسد 15 نفر از زیر آوار یک ساختمان مسکونی بیرون کشیده شد و 3 نفر دیگر نیز در حمله هوایی شامگاه یکشنبه به بیلگورود کشته شدند.

پراکنده کردن نیروهای اوکراین

طبق گفته زلنسکی، «نبرد در دونتسک با همان شدت خارکیف در جریان است و کرملین در تلاش است با گشودن جبهه دومی در خارکیف، تمرکز نیروهای ما را برهم بزند».

رئیس جمهوری اوکراین، نبرد در اطراف منطقه پوکروفسک، واقع در مرز اوکراین در دونتسک را «دشوارتر» توصیف کرد.

کنترل شهر آودیوکا در دونتسک در فوریه گذشته، راه پیشروی نیروهای روسیه به سمت غرب تا عمق دونتسک را هموار کرد. کنترل تمامی این منطقه، یکی از اهداف اصلی روسیه در این جنگ به شمار می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size