تاکید نخست ‌وزیر گرجستان بر تصویب قانون «عوامل خارجی»

قانون مذکور سازمان‌هایی که بیش از 20 درصد بودجه خود را از خارج دریافت می‌کنند، را ملزم می‌کند تا به عنوان عامل نفوذ خارجی ثبت نام کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از تظاهرات مخالفان تصویب قانون «عوامل خارجی» که یکی از بزرگترین اعتراضات را در گرجستان از زمان استقلال از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 رقم زده است، ایراکلی کوباخیدزه، نخست وزیر این کشور، تاکید کرد که دولت وی حتما قانون مذکور را تصویب خواهد کرد.

به گزارش «رویترز»، کوباخیدزه روز یکشنبه در یک نشست تلویزیونی گفت که حزب حاکم «رویای گرجستان» تصویب لایحه عوامل خارجی را پس قرائت سوم در این هفته تضمین خواهد کرد، و معترضان را تهدید کرد در صورت توسل به خشونت تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

اپوزیسیون دولت از مخالفان این لایحه خواسته تا برای جلوگیری از ورود قانونگذاران به پارلمان در روز دوشنبه، زمانی که قرار است سومین قرائت لایحه را آغاز کنند، یک تظاهرات شبانه در بیرون ساختمان پارلمان برگزار کنند.

لایحه مذکور سازمان‌هایی که بیش از 20 درصد بودجه خود را از خارج دریافت می‌کنند، را ملزم می‌کند تا به عنوان عامل نفوذ خارجی ثبت نام کنند یا با جریمه مواجه شوند. کشورهای غربی و مخالفان داخلی آن را اقتدارگرایانه و ملهم از روسیه نامیده‌اند. منتقدان آن را به قانون «عامل خارجی» روسیه در سال 2012 تشبیه می‌کنند که برای سرکوب منتقدان کرملین مورد استفاده قرار گرفته است.

بیدزینا ایوانیشویلی، میلیاردر و بنیانگذار رویای گرجستان و نخست وزیر قبلی، ماه پیش گفت که این قانون برای اعمال حاکمیت گرجستان در برابر قدرت‌های غربی که به گفته وی می‌خواهند کشور را به رویارویی با روسیه بکشانند، ضروری است.

قانون عوامل خارجی به یکی از مسائل کلیدی در این حوزه تبدیل شده است که آیا گرجستان که به طور سنتی روابط گرمی با غرب داشته، به تلاش‌های خود برای عضویت در اتحادیه اروپا و «ناتو» ادامه می‌دهد یا به روسیه نزدیک می‌شود.

به گفته رویترز، اتحادیه اروپا که در ماه دسامبر به گرجستان نامزدی برای عضویت اعطا کرد، بارها گفته است که این قانون می‌تواند ادغام بیشتر تفلیس در اتحادیه را به خطر بیندازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید