دو راهی جمهوری‌خواهان؛ تایید ادعاهای ترامپ یا تلاش برای پیروزی در انتخابات؟

اگر نامزدهای حزب جمهوری‌خواه ادعای ترامپ مبنی بر دستکاری انتخابات را تکرار کنند، ممکن است آرای شهروندان آمریکایی در ماه نوامبر را از دست دهند. اما اگر بگویند که انتخابات به‌طور عادلانه برگزار شد، خطر خشم هواداران ترامپ را به جان خواهند خرید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برنی مورنو، هنگامی که نامزد حزب‌جمهوری‌خواه آمریکا در مجلس سنای ایالت اوهایو بود، ادعا کرد سیاستمداران، شرکت‌های بزرگ فناوری و رسانه‌ها در «دستکاری انتخابات 2020» نقش داشتند. با این حال، پس از پیروزی مورنو در انتخابات مقدماتی مارس، او از ابراز نظر درباره پیروزی جو بایدن بر دونالد ترامپ خودداری کرد.

مایک راجرز، عضو سابق کنگره در ایالت میشیگان نیز از گفت‌وگو درباره انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 خودداری می‌کند. راجرز پیشتر گرفته بود که انتخابات 2020 «آزاد و عادلانه» بود و ترامپ را به‌دلیل فشار علیه مقام‌های ایالت جورجیا، به‌منظور «یافتن آرای بیشتر»، به «سردسته گروه تبهکاران» توصیف کرده بود.

راجرز اکنون، و با حمایت ترامپ، برای عضویت در مجلس سنا نامزد شده و از پاسخ‌ به سوال رسانه‌ها درباره اظهارات پیشین خود خودداری می‌کند.

بسیاری از نامزدهای برجسته حزب‌جمهوری‌خواه در ایالت‌های چرخشی، تا دو سال پیش، اظهارات ترامپ درباره انتخابات را تکرار کرده و مدعی بودند انتخابات ریاست‌جمهوری آینده آمریکا مانند انتخابات 2020 دستکاری خواهد شد.

این موضع باعث شد بسیاری از رای‌دهندگان از انتخاب حزب‌جمهوری‌خواه خودداری کرده و شکست بزرگی را برای نامزدهای جمهوری‌خواه در ایالت‌های آریزونا، میشیگان و پنسیلوانیا رقم زدند.

دونالد ترامپ نیز که بار دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده است، همچنان از همان رویکرد پیشین پیروی کرده و از تأیید نتایج انتخابات 2024 خودداری می‌کند. او بارها در مصاحبه‌ها و در رسانه‌های اجتماعی، ادعاهای نادرستی در مورد انتخابات تکرار می‌کند.

اما این بار، موضع بسیاری از جمهوری‌خواهان، که در کنار ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی شرکت می‌کنند، در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری ابهام بیشتری دارد. آن‌ها گاهی از مواضع قبلی خود دور شده‌، اما سعی می‌کنند با ایجاد تردید در قوانین انتخابات، نزدیکی خود به حامیان ترامپ را حفظ کنند.

این تحولات نشان‌دهنده چالش‌هایی است که نامزدهای حزب جمهوری‌خواه با آن مواجه‌اند. اگر آن‌ها ادعای ترامپ مبنی بر دستکاری در انتخابات را تکرار کنند، ممکن است آرای شهروندان آمریکایی در ماه نوامبر را از دست دهند. اما اگر بگویند که انتخابات به‌طور عادلانه برگزار شد، خطر خشم هواداران ترامپ را به جان خواهند خرید.

شش ماه تا پایان کمپین انتخاباتی باقی مانده و نامزدها باید به سؤالاتی که از سوی رقبا، رأی‌دهندگان و رسانه‌ها مطرح می‌شود پاسخ دهند. پژوهشگران بارها در مورد خطرات پذیرش دروغ‌های انتخاباتی هشدار داده‌ و می‌گویند که دموکراسی‌ بر پذیرش شکست توسط نامزدهای بازنده استوار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید