آتش‌سوزی در یک پالایشگاه نفت روسیه در پی حمله پهپادی اوکراین

پس از آغاز حمله زمینی غافلگیرانه مسکو در روز جمعه، مسئولان اوکراینی بیش از چهار هزار نفر را از مناطق مرزی با روسیه در منطقه خارکف در شمال شرق این کشور، تخلیه کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه یکشنبه 23 اردیبهشت اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی، 6 فروند پهپاد تهاجمی و دو موشک بالستیک را که اوکراین در طول شب به سمت روسیه پرتاب کرد، رهگیری و منهدم کرد.

فرماندارمنطقه ولگوگراد نیز اعلام کرد که یک حمله پهپادی از اوکراین در طی شب گذشته، به آتش سوزی در یک پالایشگاه نفت در جنوب روسیه انجامید که بلافاصله مهار شد.

وزارت دفاع روسیه در «تلگرام» نوشت که دو فروند موشک بالستیک «توشکا» بر فراز منطقه بلگورود، سه فروند پهپاد بر فراز منطقه بریانسک و دو پهپاد بر فراز لیپتسک و همچنین یک پهپاد بر فراز ولگوگراد رهگیری و سرنگون شدند.

از سویی ، ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار استان بلگورود روسیه امروز اعلام کرد که نیروهای اوکراینی بار دیگر شهر شیبیکینو در این استان را هدف حمله پهپادی قرار دادند که در نتیجه دو مرکز صنعتی، آسیب دید.

گلادکوف در کانال تلگرامی خود نوشت: «در نتیجه حمله پهپادی جدید به شهر شیبیکینو، به زمین‌های دو مرکز صنعتی، زیان‌هایی وارد شد که باعث بروز خسارات جانی نشد و کارکنان بخش امور اضطراری در حال کار هستند».

گلادکوف ساعاتی پیش گزارش داد که شهر شیبیکینو هدف حمله پهپادی اوکراین قرار گرفت که خسارت جانی نداشت و یک خط برق آسیب دید که به قطع برق در شیبیکینو و روستاهای گراووفکا، بزلودوفکا، ماسلوا پرستان و نوایا تاولژانکا انجامید.

از سویی کانال روسی «بازا» نزدیک به دستگاه امنیتی روسیه، تصاویری از بالارفتن زبانه‌های آتش در آسمان تاریک این منطقه بر فراز ساختمانی صنعتی با دودکش بلند را روی «تلگرام» گذاشت.

این در حالی است که«رویترز» نتوانست درستی اخبار وقوع آتش‌سوزی در یک پالایشگاه نفت در جنوب روسیه را به شکل مستقل تائید کند و تا این لحظه نیز واکنشی از سوی شرکت «لوک اویل»، مالک این پالایشگاه یا کی‌یف مشاهده نشده است

تخلیه خارکف

از سوی دیگر اولگ سینیگوبوف، فرماندار منطقه‌ خارکف یکشنبه اعلام کرد، پس از آغاز حمله زمینی غافلگیرانه مسکو در روز جمعه، مسئولان اوکراینی بیش از چهار هزار نفر را از مناطق مرزی با روسیه در منطقه خارکف در شمال شرق این کشور، تخلیه کردند.

سینیگوبوف یک روز پس از اعلام کنترل نیروهای روسی بر پنج روستا در این منطقه، در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی گفت: «در مجموع 4073 نفر تخلیه شدند».

حملات پهپادی اوکراین طی چندماه گذشته علیه تاسیسات انرژی روسیه، روندی فزاینده به خود گرفته است. به گفته مسئولان اوکراینی، این رویکرد در راستای تضعیف اقدامات جنگی روسیه و پاسخ به حملات مسکو به زیرساخت‌های انرژی اوکراین قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید