رئیس جمهوری فرانسه درباره خطرهای تهدید‌کننده اروپا هشدار داد

امانوئل مکرون یکی از بارزترین عوامل تهدید علیه قاره اروپا را رقابت‌های فزاینده تسلیحاتی در جهان و تنش‌های میان ایالات متحده، چین و روسیه و همچنین تلاش‌های ایران برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه پس از آن‌که اخیرا فراخوان‌‌های خود را برای تقویت نظامی، سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا در رویارویی با چالش‌ها تشدید کرده بود، مجددا به این موضوع پرداخته و با ذکر دلایلی هشدار داد که «اروپا در خطر است».

این بار اما مکرون شنبه 22 اردیبهشت، در توضیح این موضوع به سوالات فرانسوی‌ها در شبکه‌های اجتماعی از طریق نشر کلیپ‌هایی در اکانت رسمی خود در پلتفرم «ایکس»، پاسخ داد.
رئیس جمهوری فرانسه در پاسخ به این سوال که آیا اروپا در خطر است یا خیر، با برشمردن 5 دلیل پاسخ مثبت داد.

او با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین که دروازه‌های بسیاری از کشورهای اروپایی را تهدید می‌کند، توضیح داد که در حال حاضر جنگی در قاره اروپا در جریان است.

تهدید موشک‌های دوربرد روسیه

مکرون با اشاره به مسکو در ادامه اظهارات خود گفت دلیل دومی که این خطر را تشدید می‌کند این است که یکی از طرف‌های درگیر این جنگ یک قدرت هسته‌ای است که موشک‌هایی در اختیار دارد که ممکن است به سرزمین‌های اروپایی برسند.

رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به تنش‌های میان ایالات متحده، چین و روسیه و همچنین ایران که به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است، افزود سومین عاملی که اروپا را تهدید می‌کند، در رقابت‌های فزاینده تسلیحاتی جهان نهفته است.

او در ادامه تصریح کرد: «وقتی به همه این حقایق ژئوپلیتیکی نگاهی می‌اندازیم، می‌بینیم که اروپایی‌ها از ابزارهای کافی برای محافظت از خود برخوردار نیستند».

اقتصاد و فناوری

مکرون در ادامه اذعان کرد که چهارمین دلیلی که موقعیت اروپا را تضعیف می‌کند در رقابت اقتصادی و فناوری است.

وی با اشاره به کاهش تولید در کشورهای اروپایی طی سال‌های گذشته و همچنین کاهش سرمایه‌گذاری، خواستار افزایش تولید و هزینه در بخش‌های صنعتی و کشاورزی شد.

رئیس جمهوری فرانسه آخرین عاملی که اروپا را تهدید می‌کند را اختلافات و بحث‌هایی دانست که در جوامع اروپایی موج می‌زند و گاه به دلیل اختلافات آموزشی و مدنی و گاهی نیز توسط شبکه‌های اجتماعی شعله‌ور می‌شود تا به گفته او نقطه ضعف قاره‌ای شود که لیبرال دموکراسی را ابداع کرده است.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022، اروپا شاهد یک وضعیت آماده‌باش بزرگ اقتصادی و سیاسی بوده است و در ماه‌های گذشته مکرون اظهارات خود را بر لزوم تقویت وضعیت دفاعی و قدرت نظامی کشورهای اتحادیه اروپا به منظور ارتقای آمادگی‌های آن برای مقابله با هر گونه ناملایماتی که ممکن است در آینده با آن مواجه شود، متمرکز کرده است.

اتحادیه اروپا پیش از این یک سیاست دفاعی جدی و یک برنامه راهبردی برای ارتقای توان نظامی خود تصویب کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید