یورونیوز: پکن مجارستان را دروازه چین به اروپا کرده است

بازپرداخت وام‌های چینی که اجرای پروژه خط آهن جدید مجارستان را ممکن کرده است، می‌تواند حدود یک سده طول بکشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«یورونیوز» می‌گوید کارشناسان بر این باورند که پکن قصد دارد مجارستان را به دروازه چین به اروپا تبدیل کند، و از طریق این کشور سهم بازاری در قلمرو اتحادیه اروپا به دست آورد.

شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، در سومین و آخرین مرحله از سفر اروپایی خود، چهارشنبه شب وارد بوداپست شد. طی اقامت سه‌روزه در مجارستان، شی و هیئت همراه وی یک سری توافق‌های اقتصادی با بوداپست امضا خواهند کرد.

به گفته یورنیوز، انتظار می‌رود که دو طرف 16 توافق‌نامه امضا کنند، در حالی که دو توافق دیگر هنوز تحت مذاکره است. این توافق‌ها شامل پروژه‌های زیرساختی مجارستان و پروژه‌های راه‌آهن، جاده‌کشی، و انرژی هستند که همگی در چارچوب ابتکار عمل «کمربندی و جاده» پکن است.

کار نوسازی خط آهن بوداپست-بلگراد که این روزها در دست انجام است، یکی از نمودهای گسترش نفوذ اقتصادی چین در مجارستان است، و 85 درصد سرمایه‌گذاری این پروژه را وام‌های چینی تحت پوشش قرار داده‌اند.

خط آهن جدید، که با همکاری مجارستان و صربستان نوسازی می‌شود، و بخشی از راه‌آهن برنامه‌ریزی‌شده برای اتصال بوداپست، بلگراد، اسکوپیه، و آتن است، به چین کمک می‌کند تا با استفاده از بندر یونانی پیرائوس که در اختیار پکن گذاشته شده است، آسان‌تر کالاهای چینی را به اروپای غربی برساند.

به گفته یورونیوز، این خط آهن از زمان آغاز به کارش به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. در اوایل سال 2023، درباره اینکه آیا فناوری وارداتی این راه‌آهن برای کار مطابق استانداردهای اتحادیه اروپا مناسب است، سوالاتی مطرح شد.

منتقدان این پروژه می‌گویند که خط آهن کذایی به هیچ‌کدام از شهرهای مهم مجارستان نمی‌رود. همچنین، بازپرداخت وام‌های چینی که اجرای این پروژه را ممکن کرده است، می‌تواند حدود یک سده طول بکشد. این در حالی است که بازده چنین سرمایه‌گذاری عظیمی محل تردید است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید