هشدار پوتین نسبت به برخورد روسیه با غرب در سالگرد پیروزی جنگ جهانی دوم

پوتین طی سخنرانی خود در میدان سرخ مسکو، رهبران غربی را به فراموش کردن نقش سرنوشت‌ساز شوروی در شکست آلمان نازی متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز پنجشنبه در جریان مراسم سالگرد پیروزی اتحاد جماهیر شوروی سابق در جنگ جهانی دوم، با اشاره به کشورش گفت هیچ‌کس نمی‌تواند «بزرگترین قدرت هسته‌ای جهان» را تهدید کند، و به غرب هشدار داد از ایجاد «درگیری‌های جهانی» دست بردارد.

به گزارش «رویترز»، پوتین طی سخنرانی خود در میدان سرخ مسکو، رهبران غربی را «متکبر» خواند، و آنها را به فراموش کردن نقش سرنوشت‌ساز شوروی در شکست آلمان نازی، و تحریک به درگیری در سراسر جهان متهم کرد.

به گفته پوتین: «ما می‌دانیم چنین جاه‌طلبی‌هایی به کجا می‌انجامد. روسیه هر اقدامی خواهد کرد تا از درگیری جهانی جلوگیری کند. ولی ما به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهیم تهدیدمان کند. نیروهای راهبردی ما همیشه در وضعیت آماده‌باش جنگی هستند.»

رئیس‌جمهوری روسیه که در فوریه 2022 به اوکراین حمله تمام‌عیار کرد، جنگ در این کشور را بخشی از مبارزه علیه زیاده‌خواهی غرب می‌داند، که به گفته وی پس از سقوط دیوار برلین در سال 1989، با تجاوز به آنچه حوزه نفوذ سنتی مسکو بوده است، روسیه را تحقیر کرده است.

در مقابل، اوکراین و غرب روسیه را متهم می‌کنند که یک «جنگ امپریالیستی» راه انداخته است. آنها متعهد به شکست روسیه شده‌اند، که در حال حاضر حدود 18 درصد خاک اوکراین، شامل کریمه و بخش‌هایی از چهار منطقه در شرق اوکراین را تحت کنترل دارد. کرملین می‌گوید این سرزمین‌ها که زمانی بخشی از امپراطوری روسیه بودند، اکنون دوباره به فدراسیون روسیه پیوسته‌اند.

به گفته رویترز، اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم 27 میلیون نفر کشته داد، که بسیاری از آنها در اوکراین کشته شدند. اما مسکو سرانجام توانست نیروهای آلمان نازی را به برلین عقب بنشاند، که منجر به خودکشی آدولف هیتلر، پیشوای رژیم نازی، و برافراشته شدن پرچم سرخ شوروی بر فراز «رایشتاگ» یا پارلمان آلمان در سال 1945 شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size