نگرانی واشینگتن از «افزایش شدت» حملات سایبری چین

معاون کمکی مدیر بخش سایبری«اف‌بی‌آی:» آن‌ها می‌تواند صدها یا هزاران سیستم در آمریکا را هک کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسئولان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که «چین عرصه تهدیدهای سایبری را برای همیشه تغییر داده است». مقام‌های آمریکایی می‌گویند حتی اگر واشینگتن مانع حملات «ولت تایفون»، گروه هکری چینی شود، این حملات دیجیتالی چشم‌انداز تهدیدات سایبری را برای همیشه تغییر داده است.

روزنامه «رکورد» به نقل از این مسئولان نوشت که چین، فراتر از اقدامات قبلی برای هک‌کردن نهادهای دولتی و جاسوسی از سایر کشورها، اکنون به‌دنبال اهداف خطرناک‌تری است.

اریک گلدستین، معاون مدیر اجرایی «آژانس امنیت سایبری و زیرساخت آمریکا»، این هفته در کنفرانسی به خبرنگاران گفت به‌رغم تمام تلاش‌ها برای جلوگیری از نفوذ سایبری به مراکز آمریکایی و تقویت سیستم‌های ایمنی، چین همچنان تهدیدی علیه نهادهای این کشور است.

دیو لوبر، رئیس «اداره امنیت سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا» نیز با هشدار نسبت به ادامه رویکرد چین در هک‌کردن مراکز آمریکایی گفت:‌ «زمانی که به دامنه، حجم، و پیچیدگی (اقدامات) جمهوری خلق چین، یا حتی روسیه فکر می‌کنید، خواهید دید که آن‌ها همیشه برای دستیابی به اهداف نهایی خود تلاش می‌کنند.»

برت لدرمن، معاون کمکی مدیر بخش سایبری «اف‌بی‌آی» نیز خاطرنشان کرد که «این تهدیدها هیچ‌گاه از بین نخواهد رفت». لدرمن افزود: «آن‌ها می‌توانند صدها یا هزاران سیستم در آمریکا و شمار بسیار بیشتری از نهادها را هک کنند».

کریستوفر ری، مدیر «اف‌بی‌آی»، اوایل سال جاری اعلام کرد که مقام‌های آمریکایی هکرهای وابسته به دولت روسیه را شناسایی کردند. این هکرها به شبکه‌ بیش از هزار دستگاه روتر خانگی و کسب‌وکارهای کوچک، طی عملیاتی به نام «داینگ امبر»، نفوذ کرده‌اند.

پس از این‌که شرکت «مایکروسافت» در سال گذشته اقدامات گروه هکری «ولت تایفون» را افشا کرد، مقام‌های اف‌بی‌آی همچنان بر عملکرد این گروه متمرکزند.

با این حال، جزئیات مربوط به اقدامات این گروه تا ژانویه گذشته منتشر نشد. وزارت دادگستری آمریکا در اوایل امسال از هک صدها روتر اداری و خانگی به‌دست گروه «ولت تایفون»، برای تسهیل دسترسی دولت چین به این داده‌ها، خبر داد.

این تهدیدهای سایبری در حالی رخ می‌دهد که روابط آمریکا و چین، دو اقتصاد بزرگ جهان، سال‌هاست که تنش‌های بزرگی را در ارتباط با چندین موضوع تجربه می‌کند.

این موضوعات شامل رقابت اقتصادی و تجاری بین دو کشور، پرونده تایوان، جنگ روسیه و اوکراین، نگرانی‌های حقوق بشری و مسائل دیگر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید