کنگره آمریکا از عزل رئیس مجلس خودداری کرد

منتقدان جمهوری‌خواه جانسون ادعا كردند كه کمک دموكرات‌ها به وی نشانگر این است که دموکرات‌ها او را خریده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کنگره ایالات متحده بعد از ظهر چهارشنبه از عزل مایک جانسون، نماینده جمهوری‌خواه لوئیزیانا و رئیس مجلس خودداری کرد. مارجری تیلور گرین، نماینده جمهوری‌خواه جورجیا و هوادار راست افراطی دونالد ترامپ، خواستار برکناری جانسون شده بود، اما باقی جمهوری‌خواهان با کمک دموکرات‌ها وی را حفظ کردند.

به گزارش «اکسیوس»، گرین قطعنامه خود را عصر چهارشنبه پس از دو روز مذاکره پشت درهای بسته با جانسون ارائه کرد، اما حرکت وی به سرعت مسدود شد، زیرا استیو اسکالیز، نماینده جمهوری‌خواه لوئیزیانا و رهبر اکثریت مجلس، دستور به کنار گذاشتن قطعنامه داد، که با اکثریت قریب به اتفاق آراء تصویب شد.

پس از آنکه جانسون نقش مثبتی در تصویب بسته کمک 95 میلیارد دلاری که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا شدیدا خواستار آن بود، بازی کرد، جمهوری‌خواهان افراطی به وی حمله کردند. در مقابل، دموکرات‌ها اقدام دوحزبی وی را ستودند و گفتند جانسون نباید به خاطر انجام کار درست مجازات شود.

یکی دیگر از دلایلی که دموکرات‌ها برای خودداری از عزل جانسون مطرح کردند این بود که وی را صادق‌تر از رئیس پیشین مجلس، کوین مکارتی می‌دانستند، که پاییز پارسال به اتفاق آراء او را عزل کردند.

منتقدان جمهوری‌خواه جانسون ادعا كردند كه کمک دموكرات‌ها به وی نشانگر این است که دموکرات‌ها او را خریده‌اند، و حتی برخی از حامیان او سؤال کردند كه با این وضعیت كنگره چگونه می‌تواند عملکرد درستی داشته باشد.

اما اقدام گرین برای برکناری جانسون با مخالفت اکثریت جمهوری‌خواهان روبرو شد، چرا که نگران این بودند که این امر مانع توانایی آنها در حفظ اکثریت کنگره در جریان انتخابات ماه نوامبر شود.

جانسون اخیراً به اکسیوس گفته بود: «اقدام به عزل من برای پیشبرد سیاست‌های محافظه‌کارانه نیست، بلکه دستورالعملی برای هرج و مرج است. بدیهی است که اکثریت قریب به اتفاق همکاران ما این قضیه را خیلی خوب درک می‌کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید