حملات گسترده هوایی روسیه به تاسیسات و زیرساخت‌های انرژی در اوکراین

حملات روسیه یک روز پس از افشای توطئه مسکو برای ترور زلنسکی صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک روز پس از افشای توطئه روسیه برای ترور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و برخی شخصیت‌های برجسته سیاسی و نظامی دیگر این کشور، نیروی هوایی روسیه چهارشنبه، 19 اردیبهشت تاسیسات انرژی اوکراین در اطراف کی‌یف و شهر لویو را هدف قرار داد.

ارتش اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور حملات نیروی هوایی روسیه به شهر کی‌یف و لویو را دفع کرد.

خبرگزاری «رویترز» در کی‌یف به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که صدای انفجارهایی که به نظر می‌رسد ناشی از رهگیری اهداف هوایی توسط سیستم‌های دفاع هوایی اوکراین است شنیده شد.

مقامات نظامی و بخش انرژی اوکراین روز چهارشنبه گفتند که حمله هوایی روسیه به چندین تأسیسات به زیرساخت‌های انرژی این کشور آسیب رسانده است.

آلمان گالوشنکو، وزیر انرژی اوکراین در حساب تلگرام خود نوشت: «یک حمله گسترده دیگر به بخش انرژی ما!»

وی افزود که این حمله تأسیسات تولید و انتقال برق را در مناطق «پولتاوا»، «کیروووهراد»، «زاپوریژیا»، «لویو»، «ایوانو-فرانکیفسک» و «وینتستا» هدف قرار داد.

این مناطق به استثنای «زاپوریژیا» همه دور از جبهه نبرد که در سراسر شرق و جنوب شرق اوکراین گسترش یافته، واقع شده‌اند.

دامنه حمله روسیه به اوکراین هنوز کاملا مشخص نیست و هنوز هیچ اظهارنظری از سوی مسکو منتشر نشده است.

نیاز کی‌یف به تسلیحات

در همین حال لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده و رستم عمروف وزیر اوکراین درباره نیازهای تسلیحاتی کی‌یف گفت‌وگو کردند.

در بیانیه ای که توسط دفتر مطبوعاتی پنتاگون منتشر شد، آمده است که آستین و عمروف در طی یک گفت‌وگوی تلفنی، آخرین رویدادهای میدان نبرد را مورد بررسی قرار داده و درباره فوری ترین نیازهای تسلیحاتی اوکراین گفت‌وگو کردند.

وزیران دفاع آمریکا و اوکراین درباره بسته تسلیحاتی یک میلیارد دلاری ارائه شده به کی‌یف و همچنین اختصاص 6 میلیارد دلاری واشنگتن برای تولید تسلیحات و تجهیزات نظامی برای ارسال به اوکراین، گفت‌وگو کردند.

گفتنی است که در 24 آوریل، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، لایحه‌ای را امضا کرد که کنگره برای ازسرگیری ارسال تسلیحات به اوکراین به ارزش 61 میلیارد دلار تصویب کرد.

توطئه ترور زلنسکی و شخصیت‌های برجسته اوکراین

سرویس امنیت کشور اوکراین، روز گذشته اعلام کرد که بازرسان ضد‌جاسوسی اوکراین طرح ترور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری و دیگر شخصیت‌های برجسته نظامی و سیاسی این کشور را خنثی کردند.

در بیانیه سرویس امنیت اوکراین آمده است که دو افسر گارد دولتی اوکراین که از مقامات ارشد محافظت می‌کنند به ظن اجرای طرحی که توسط سرویس امنیت فدرال روسیه طرح‌ریزی شده بود، دستگیر شدند.

بر اساس این بیانیه این دو افسر قبل از عملیات نظامی گسترده روسیه علیه اوکراین در فوریه 2022 با درجه سرهنگی استخدام شده بودند.

در این بیانیه به نقل از واسیل مالیوک، رئیس سرویس امنیت دولتی اوکراین، آمده است که این توطئه شامل طرح‌ریزی انجام یک حمله قبل از مراسم تحلیف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای پنجمین دوره در روز سه‌شنبه بوده است.

مالیوک همچنین گفت که او شخصاً بر عملیات فوق سری برای ردیابی توطئه ترور نظارت داشته است.

ادعای اوکراین در مورد تلاش روسیه برای ترور زلنسکی جدید نیست و پیش‌تر نیز شبیه چنین ادعاهایی مطرح شده بود.

در حالی که جنگ روسیه و اوکراین سه سال است ادامه دارد، رئیس جمهوری اوکراین پیش‌تر طی اظهاراتی گفته بود که در سال 2022 دست‌کم 10 بار مورد سوء‌قصد قرار گرفته است.

دادستان‌های لهستان ماه گذشته نیز اعلام کردند که یک مرد لهستانی به اتهام آماده‌سازی برای جاسوسی برای اطلاعات نظامی روسیه در طرحی ادعایی برای ترور زلنسکی دستگیر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید