ژاپن: بیگانه‌هراس خواندن ما توسط بایدن تاسف‌آور است

بایدن: چرا چین از نظر اقتصادی خیلی عقب است؟ چرا ژاپن مشکل دارد؟ چون تمام آنها بیگانه‌هراس هستند. آنها مهاجران را دوست ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی ارشد دولت ژاپن روز سه‌شنبه گفت که «بیگانه‌هراس» خواندن کشورش توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، امری «تاسف‌آور» است، و در عین حال قول داد که تلاش‌هایش را برای تقویت روابط دوجانبه ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری «کیودو»، یوشیماسا هایاشی، وزیر ارشد کابینه دولت ژاپن گفت توکیو مراتب نگرانی خود درباره اظهارات بایدن را به واشینگتن اطلاع داده و گفته است که این اظهارات مبتنی بر عدم درک دقیق وی از سیاست‌های مهاجرتی ژاپن است.

بایدن چهارشنبه هفته پیش در جریان یک رویداد جمع‌آوری کمک‌های مالی برای کارزار انتخابات ریاست جمهوری خود در سال 2024، که در حضور تعداد زیادی از رأی‌دهندگان آسیایی-آمریکایی‌ برگزار شد، اظهاراتی کرد که بعدا موجب کدورت شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا خطاب به شهروندان آسیایی-آمریکایی گفته بود: «می‌دانید، یکی از دلایلی که اقتصاد ما در حال رشد است به خاطر وجود شما و بسیاری دیگر مثل شماست. چرا؟ به این دلیل که ما از مهاجران استقبال می‌کنیم.»

بایدن ادامه داد: «دقت کنید و به این موضوع فکر کنید. چرا چین از نظر اقتصادی خیلی عقب است؟ چرا ژاپن مشکل دارد؟ چرا روسیه اینطور است؟ چرا هند اینطور است؟ چون تمام آنها بیگانه‌هراس هستند. آنها مهاجران را دوست ندارند.»

هایاشی طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که توکیو معتقد است بایدن قصد صدمه زدن به روابط دوجانبه را نداشته است. به گفته وی، او بر این باور است که رئیس‌جمهوری آمریکا با این اظهارات قصد داشت نقش مهاجران را در اقتصاد ایالات متحده برجسته کند.

به گفته کیودو، هایاشی با اشاره به سفر فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن به ایالات متحده در ماه آوریل، که اولین سفر یک رهبر ژاپن به آمریکا طی نه سال اخیر بود، تأکید کرد که روابط بین توکیو و واشینگتن امروز از همیشه قوی‌تر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید