تعلیق مجوز امنیتی رابرت مالی به اتهام «انتقال اسناد طبقه‌بندی‌شده»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

دو قانون‌گذار جمهوری‌خواه آمریکایی در نامه‌ای تصریح کردند مجوز امنیتی رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به دلیل ارسال اسناد طبقه‌بندی‌شده به ایمیل شخصی و تلفن همراهش معلق شده است.

روزنامه «واشینگتن‌پست»، سه‌شنبه 18 اردیبهشت، به نسخه‌ای از نامه جیم ریش و مایکل مک‌کال دست یافت که این دو قانون‌گذار ارشد جمهوری‌خواه خطاب به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، تاکید کردند «یک نهاد سایبری متخاصم» با نفوذ به تلفن همراه رابرت مالی به این اطلاعات طبقه‌بندی‌شده دست یافته‌ است.

در این نامه که شش مه نوشته شده است، نمایندگان جمهوری‌خواه از وزارت خارجه، به دلیل ارائه ندادن اطلاعات کافی درباره علت تعلیق دسترسی‌های امنیتی رابرت مالی، انتقاد کرده و 19 سوال در این زمینه مطرح کرده‌اند. وزارت خارجه در پاسخ اعلام کرد که مالی هنوز در مرخصی است و به طور معمول در مورد مجوزهای امنیتی افراد اظهارنظر نمی‌کند.

پس از آغاز به کار جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا در سال 2021، رابرت مالی مسئولیت احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» را برعهده گرفت.

تلاش‌های مالی برای بازگرداندن این توافق با شکست مواجه شد و اختلافات میان آمریکا و ایران در موضوعاتی مانند برنامه هسته‌ای و حمایت از گروه‌های نیابتی در خاورمیانه تشدید یافت.

مجوز امنیتی رابرت مالی سال گذشته معلق شد و به گفته وزارت خارجه آمریکا، او در مرخصی بدون حقوق به سر‌می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید