افزایش خشونت راست افراطی در عرصه سیاست آلمان

سوسیال دموکرات‌های آلمان و اروپا قول دادند در صورت نیاز به ائتلاف برای تشکیل دولت، به هیچ وجه با احزاب راست افراطی همکاری نکنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش «یورونیوز»، خشونت راست افراطی در آلمان رو به افزایش است، و خبرهایی مبنی بر حمله به سیاستمداران دو حزب سبز و سوسیال دموکرات در روز جمعه در درسدن کشور را در شوک فرود برده است.

بسیاری، شامل رهبران سوسیال دموکرات‌ها در ساکسونی، یعنی کاترین میشل و هنینگ هومن، حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» را مقصر دانستند. براساس آخرین نظرسنجی یورونیوز در ماه آوریل، این حزب برای انتخابات پارلمان اروپا در ماه پیش رو در جایگاه دوم احزاب آلمانی قرار دارد.

در اوایل سال جاری صدها هزار نفر در شهرهای بزرگ آلمان برای اعتراض به راست‌گرایان افراطی به خیابان‌ها آمدند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اگر آلترناتیو برای آلمان به قدرت برسد، قانون اساسی و برنامه درسی مدارس این کشور را تغییر دهد.

افرادی که از این حزب حمایت می‌کنند و می‌گویند در انتخابات به آن رای خواهند داد، از سیاست‌های جاری ناراضی هستند، و شکایت می‌کنند که احزاب قدیمی مثل حزب سوسیال دموکرات و اتحادیه دموکراتیک مسیحی همه یکسان هستند.

سوسیال دموکرات‌های آلمان و اروپا روز شنبه یک کنگره دموکراسی در برلین برگزار کردند و قول دادند در صورتی که نیاز به ائتلاف برای تشکیل دولت باشد، به هیچ وجه با احزاب راست افراطی همکاری نکنند.

کارشناسان می‌گویند روش اصلی عملکرد آلترناتیو برای آلمان «وحشت‌پراکنی» است، بدین ترتیب که آنها یک سناریوی آخرالزمانی را به تصویر می‌کشند که بر مبنای آن مهاجران آلمان را خراب می‌کنند، و حمایت از اوکراین و اسرائیل به نابودی آلمان می‌انجامد، و اینطوری رای جمع می‌کنند.

به گفته یورونیوز، این تاکتیک را می‌توان در میان دیگر احزاب پوپولیستی اروپا نیز مشاهده کرد. به باور این احزاب، اگر کشورشان به دوره‌ای خاص در زمان بازگردد، که مثلا برای آلترناتیو برای آلمان دهه 1950 است، همه چیز درست می‌شود، اما این یک دیدگاه نوستالژیک واپس‌گرایانه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید