کارزار اتمی روسیه در واکنش به غرب

واحدهای موشکی منطقه نظامی جنوبی به همراه نیروی هوایی و نیروی دریایی روسیه در این کارزار شرکت خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه اعلام کرد در واکنش به اظهارات اخیر مقامات غربی درباره جنگ اوکراین، کرملین قصد دارد یک کارزار اتمی برگزار کند که در آن استفاده از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی را تمرین می‌کند.

به گزارش «یورونیوز»، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، هفته پیش گفت احتمال اعزام سربازان فرانسوی به اوکراین وجود دارد. دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز به کی‌یف اجازه داد از تسلیحات دوربرد بریتانیایی برای حمله به اهدافی در خاک روسیه استفاده کند. کرملین این نظرات را «خطرناک و موجب افزایش تنش بین روسیه و ناتو» خواند.

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد این کارزار هسته‌ای در واکنش به «اظهارات تحریک‌آمیز و تهدیدات برخی مقامات غربی علیه فدراسیون روسیه» برگزار می‌شود.

به گفته وزارت دفاع روسیه، این کارزار به منظور افزایش آمادگی نیروهای هسته‌ای غیراستراتژیک طراحی شده است، و بر اساس دستورات ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برگزار می‌شود. واحدهای موشکی منطقه نظامی جنوبی به همراه نیروی هوایی و نیروی دریایی روسیه در این کارزار شرکت خواهند کرد.

به گفته یورونیوز، این اولین بار است که روسیه به طور علنی کارزار تسلیحات تاکتیکی هسته‌ای اعلام کرده است، اگرچه نیروهای هسته‌ای استراتژیک آن پیوسته کارزار برگزار می‌کنند. روسیه بزرگترین زرادخانه هسته‌ای جهان را دارد، که عمده آن را از اتحاد جماهیر شوروی سابق به ارث برده است.

سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در مقایسه با کلاهک‌های عظیمی که موشک‌های بالستیک بزرگ برای نابودی شهرها حمل می‌کنند، قدرت تخریب کمتری دارند. سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در بمب هواپیما، کلاهک موشک کوتاه‌برد، و مهمات توپخانه به کار می‌رود و بیشتر استفاده جنگی دارد.

از زمان حمله تمام‌عیار روسیه به اوکراین در فوریه 2022، مسکو بارها و بارها تهدید کرده است که ممکن است از سلاح‌های هسته‌ای خود علیه دشمنان استفاده کند. در صورت چنین اتفاقی، این اولین بار پس از بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی در اوت سال 1945 توسط آمریکا خواهد بود که سلاح هسته‌ای در جنگ به کار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید