مراسم تحلیف پنجمین دوره ریاست جمهوری پوتین؛ عدم اعزام نماینده از سوی واشینگتن

رئیس جمهوری 71 ساله روسیه که نزدیک به 25 سال از حضورش در راس هرم قدرت این کشور می‌گذرد، دست کم تا سال 2030 در قدرت باقی خواهند ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، سه‌شنبه 18 ارديبهشت برای پنجمین دوره به عنوان رئیس‌جمهوري روسیه سوگند خواهد خورد.

این در حالی است که پوتین با قدرت تمام سرگرم سرکوب اپوزیسیون است و نیروهای روسی در جبهه اوکراین نیز در حال پیشروی هستند.

با گذشت تقریبا دو ماه از پیروزی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری، بدون حضور نامزدهای مخالف، رئیس جمهوری 71 ساله روسیه در حالی دوره جدید ریاست جمهوری را آغاز می‌کند که نزدیک به 25 سال از حضورش در راس هرم قدرت این کشور می‌گذرد و دست کم تا سال 2030 در قدرت باقی خواهند ماند.

پوتین با اصلاح قانون اساسی روسیه در سال 2020 ، اوضاع را به شکلی سامان داد تا بتواند برای دو دوره بیشتر هر یک به مدت 6 سال، تا سال 2036 یعنی تا 86 سالگی خود در راس قدرت روسیه باقی ماند.

عدم مشارکت واشینگتن در مراسم تحلیف

از سویی آمریکا اعلام کرد که هیچ نماینده‌ای را از جانب خود برای شرکت در مراسم سوگند پنجمین دوره ریاست جمهوری پوتین در روز سه‌شنبه، اعزام نخواهد کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: « نماینده‌ای در مراسم تحلیف او نخواهیم داشت».

میلر در پاسخ به این که آیا تحریم این مراسم از سوی آمریکا به این معناست که واشینگتن، پوتین را رئیس جمهوری غیر قانونی می‌داند، گفت: «قطعا این انتخابات را انتخاباتی آزاد و عادلانه نمی‌دانیم ولی پوتین رئیس جمهوری روسیه است و قرار است در این سمت به کار خود ادامه دهد».

پوتین در انتخابات نیمه مارس گذشته بیش از 87درصد آراء را به دست آورد که بیش از 10 درصد از نتایج او در انتخابات 2018 بیشتر است.

دعوت از تمامی روسای دفاتر نمایندگی در مسکو

یوری اوشاکوف، معاون رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد از روسای تمامی نمایندگی‌های دیپلماتیک در مسکو برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری روسیه، دعوت شده است.

اوشاکوف در یک نشست خبری در پاسخ به این سوال که آیا از سران کشورهای خارجی دعوت شده است یا خیر، گفت: «مراسم تحلیف، (رویدادی) با ماهیت داخلی است و ما طبق سنت خود، از روسای نمایندگی‌های دیپلماتیک، دعوت می‌کنیم».

به گفته معاون پوتین «همه روسای (دفاتر‌ دیپلماتیک) در مسکو شامل روسای دفاتر نمایندگی کشورهای غیر دوست، دعوت شده‌اند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید