مکرون: جهان بیش از هر زمان دیگری به همکاری اروپا و پکن نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، دوشنبه 17 اردیبهشت برای اولین بار از سال 2019، با همتای چینی خود، شی جین پینگ در پاریس دیدار کرد.

رئیس جمهوری فرانسه در این دیدار با جین پینگ گفت که هماهنگی مشترک بین پکن و پاریس درباره خاورمیانه و اوکراین حائز اهمیت است.

مکرون افزود که وضعیت جهان اکنون بیش از هر زمان دیگری به همکاری بین اروپا و پکن نیاز دارد.

اروپا در اولویت است

رئیس جمهوری چین نیز گفت که پکن اروپا را در اولویت سیاست خارجی خود می‌داند.

شی جین پینگ امروز در آغاز سفر رسمی دو روزه خود به فرانسه به مناسبت شصتمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین پاریس و پکن وارد کاخ الیزه شد.

وی در کاخ الیزه توسط همتای فرانسوی خود و گروهی از گارد جمهوری مورد استقبال قرار گرفت.

روسای جمهوری دو کشور سپس اولین جلسه گفت‌وگو را با حضور اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا برگزار کردند. فون در لاین در این نشست به چندین اختلاف تجاری با پکن پرداخت.

پیشتر کاخ الیزه اعلام کرده بود که رئیس جمهوری چین در این سفر با امانوئل مکرون، شماری از مسائل حساس بین المللی از جمله جنگ اوکراین، وضعیت بحرانی خاورمیانه، مسائل تجاری و همکاری‌های علمی و فرهنگی بین دو کشور را بررسی می‌کند.

پیش‌بینی می‌شود امروز مذاکرات سه جانبه‌‌ای متشکل از روسای جمهوری فرانسه و چین و با حضور اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا برگزار شود.

برخی تحلیلگران می‌گویند چین اختلافات عمیقی با اروپا دارد و لبخندهای دیپلماتیک شی جین و مکرون نمی‌تواند واقعیت تلخ عمق این اختلافات را پنهان کند.

شی جین پینگ که به قدرتمندترین رهبر چین از زمان مائو تسه تونگ به شمار می‌رود، با اتهامات دولت‌های غربی بویژه اروپایی، مبنی بر کمک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جنگ با اوکراین، از طریق ارائه فناوری و تجهیزات به ارتش روسیه، مواجه است.

مکرون پیش از این دیدار بارها چین را تشویق کرده تا از نفوذ خود در روسیه برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به جنگ اوکراین استفاده کند.

برطرف کردن نگرانی‌های اروپا

چین بارها اتهامات غرب مبنی به کمک نظامی پکن به روسیه را انکار کرده اما نفی این اتهامات نتوانست نگرانی‌های اروپایی‌ها را برطرف کند.

علاوه بر مسئله اوکراین و کمک پکن به مسکو، جنگ تجاری میان چین و اتحادیه اروپا به دلیل محصولات ارزان قیمت چین از جمله فولاد و خودروهای برقی، یکی از اختلافات عمده بین آنها به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید