نهاد انتخاباتی پاناما خوزه رائول مولینو را برنده انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد

نیکاراگوئه به رهبر پیشین پاناما پناهندگی اعطا کرد، اما مقامات پاناما از خروج وی از کشور جلوگیری‌ کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نهاد انتخاباتی پاناما، بر اساس نتایج اولیه، خوزه رائول مولینو را برنده انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد.

شهروندان پاناما، یکشنبه برای انتخاب رئیس‌جمهوری جدید این کشور به پای صندوق‌های رای رفتند. بیشتر رأی‌دهندگان در ساعات اولیه روز خود را به حوزه‌های انتخاباتی رساندند تا از گرمای 32 درجه سانتیگرادی ظهر این کشور کوچک آمریکای لاتین در امان بمانند.

به گزارش «رویترز»، روز یکشنبه بیش از 3 میلیون نفر پای صندوق‌های رای رفتند تا معلوم کنند چه کسی می‌تواند بهترین راه حل را برای مشکلات اقتصادی کشور ارائه کند، با فساد مبارزه ‌کند، و شهرت پاناما به عنوان یک بهشت سرمایه‌گذاری امن را بازگرداند.

خوزه رائول مولینو، یک وزیر پیشین دولت قبلی، در نظرسنجی‌های پیش از انتخابات از همه جلوتر بود. مولینو در انتخابات جایگزین ریکاردو مارتینلی، رئیس‌جمهوری محبوب پیشین شد، پس از آن که مارتینلی به اتهام پولشویی از شرکت در انتخابات منع شد.

نیکاراگوئه به رهبر پیشین پاناما پناهندگی اعطا کرد، اما مقامات پاناما از خروج وی از کشور جلوگیری‌ کرده‌اند. مولینو که قول داده است از به زندان افتادن مارتینلی جلوگیری کند، پس از رای دادن به دیدار وی در سفارت نیکاراگوئه رفت.

رومولو روکس، که دومین بار است در انتخابات شرکت می‌کند، و مارتین توریخوس، رئیس‌جمهوری اسبق، در نظرسنجی‌ها بین مقام‌های دوم و سوم جابجا می‌شدند. ریکاردو لومبانا، که در انتخابات پیش نیز شرکت داشت، از نزدیک پشت سر آنها بود، و پس از وی خوزه گابریل کاریزو، معاون رئیس‌جمهوری فعلی قرار داشت.

به گفته رویترز، انتخابات پاناما یک‌دوره‌ای است، و هر نتیجه‌ای که تا پایان روز یکشنبه حاصل شود قطعی است، و به رای‌گیری دور دوم نیازی نیست. پیش‌بینی این است که هیچ یک از احزاب رقیب، اکثریت را در پارلمان دارای 885 کرسی به دست نیاورد.

در انتخابات اخیر، فساد برای رای‌دهندگان به یک مساله اساسی تبدیل شده است. رسانه‌های پاناما اخیراً از وام‌های سنگین دانشجویی و بورس‌های تحصیلی سخاوتمندانه به فرزندان سیاستمداران و خانواده‌های ثروتمند و مشهور خبر داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید