دیدار مکرون با رئیس جمهوری چین؛ اختلاف نظر در اروپا درباره روابط با پکن

چین از سوی کشورهای غربی به ارائه فناوری و تجهیزات نظامی پیشرفته به ارتش روسیه در جنگ اوکراین و غرق کردن بازار جهانی با محصولات ارزان قیمت از جمله فولاد و خودروهای برقی متهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، شامگاه یکشنبه 16 اردیبهشت برای سفری دو روزه به فرانسه که از امروز رسما آغاز می‌شود، وارد پاریس شد.

به گفته کاخ الیزه رئیس جمهوری چین در این سفر با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه شماری از مسائل حساس بین المللی از جمله جنگ اوکراین، وضعیت بحرانی خاورمیانه، مسائل تجاری و همکاری‌های علمی و فرهنگی بین دو کشور را بررسی می‌کند.

پیش‌بینی می‌شود امروز مذاکرات سه جانبه‌‌ای متشکل از روسای جمهوری فرانسه و چین و با حضور اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا برگزار شود.

برخی تحلیلگران می‌گویند چین اختلافات عمیقی با اروپا دارد و لبخندهای دیپلماتیک شی جین و مکرون نمی‌تواند واقعیت تلخ عمق این اختلافات را پنهان کند.

شی جین پینگ که به قدرتمندترین رهبر چین از زمان مائو تسه تونگ به شمار می‌رود، با اتهامات دولت‌های غربی بویژه اروپایی، مبنی بر کمک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جنگ با اوکراین، از طریق ارائه فناوری و تجهیزات به ارتش روسیه، مواجه است.

مکرون پیش از این دیدار بارها چین را تشویق کرده تا از نفوذ خود در روسیه برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به جنگ اوکراین استفاده کند.

برطرف کردن نگرانی‌های اروپا

چین بارها اتهامات غرب مبنی به کمک نظامی پکن به روسیه را انکار کرده اما نفی این اتهامات نتوانست نگرانی‌های اروپایی‌ها را برطرف کند.

علاوه بر مسئله اوکراین و کمک پکن به مسکو، جنگ تجاری میان چین و اتحادیه اروپا به دلیل محصولات ارزان قیمت چین از جمله فولاد و خودروهای برقی، یکی از اختلافات عمده بین آنها به شمار می‌رود.

مکرون پیش از این چندین بار بروکسل را تحت فشار قرار داد تا در برابر سیاست غرق کردن بازار اروپایی با خودروهای برقی ارزان قیمت از سوی چین، موضع سختی در قبال پکن اتخاذ کند.

در همین حال، فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا ساعاتی پیش از نشست سه جانبه با شی و مکرون در پاریس اعلام کرد که برای ایجاد یک رقابت «عادلانه» با پکن در مذاکرات آتی خود با رئیس جمهوری چین تلاش خواهد کرد.

فون در لاین افزود: «ما برای اطمینان از اینکه رقابت چین منصفانه است، باید اقدام کنیم».

وی همچنین افزود: «در حال حاضر چین با یارانه‌های هنگفت، خود بیش از آنچه که می‌فروشد، تولید می‌کند و کاهش تقاضای داخلی این کشور باعث افزایش عرضه محصولات چینی مانند خودروهای برقی و فولاد در خارج شده که این اقدام منجر به تجارت ناعادلانه می‌شود».

فون در لاین، تاکید کرد که اروپا نمی‌تواند چنین اقداماتی که بازار را مخدوش کند و منجر به کاهش صنعتی شدن اروپا شود را بپذیرد.

شی جین تهدید کرد

از سوی دیگر شی جین پبشتر تهدید کرد که عوارض گمرکی بر محصولات اروپایی از جمله «کنیاک» وضع خواهد کرد، و این ضربه‌ای دردناکی است که می‌تواند رئیس جمهوری فرانسه و سازندگان محلی مشروبات الکلی را دچار بحران شدیدی بکند.

پکن همچنین رسماً تأکید کرد که در جنگ اوکراین بی‌طرف است، اما به دلیل محکوم نکردن تهاجم روسیه مورد انتقاد غرب قرار گرفت.

به ویژه پس از آن که روابط مسکو و پکن از زمان آغاز درگیری در فوریه 2022 شاهد نزدیک‌‎تر شدن دو کشور به همدیگر است.

شکستن پروتکل‌های دیپلماتیک

به گزارش خبرگزاری فرانسه مارک ژولین، محقق مؤسسه روابط بین‌الملل فرانسه در این زمینه می‌گوید: «رویکرد اروپایی‌ها نشان‌دهنده عدم درک منافع استراتژیک چین است، که می‌خواهد از جنگ اوکراین دور بماند. پکن تلاش می‌کند که بیش از این پیش نرود این کشور نه در طرف اروپایی و نه در سمت روسیه قرار گرفته است».

با این حال، مکرون روز سه‌شنبه سعی خواهد کرد مسئله حمایت چین از روسیه در جنگ اوکراین را به صورت شفاف و خارج از دایره پروتکل‌های دیپلماتیک، طی نشست خصوصی دو رئیس جمهوری فرانسه و چین که به همراه همسرانشان در منطقه «پیرنه» خواهد بود، مطرح کند.

مسئله حقوق بشر در چین

درباره مسائل حقوق بشر در چین، مکرون تاکید کرد که ترجیح می‌دهد که اختلافات در این زمینه پشت درهای بسته مطرح شود.

پاریس همچنین اصراری بر اولویت دادن به موضوع تایوان ندارد، به‌رغم اینکه این موضوع یک نقطه اختلاف اساسی بین پکن و واشینگتن است.

شی جین از چهارشنبه تا جمعه به صربستان و مجارستان نیز سفر خواهد کرد.

به گفته والری نیکیه، مدیر بخش آسیا در بنیاد تحقیقات استراتژیک فرانسه، هدف شی جین از سفر به صربستان و مجارستان این است که نشان دهد که پکن همچنان در اروپا متحدانی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید