روسیه زلنسکی را در فهرست افراد تحت پیگرد قرار داد

دولت روسیه همچنین حکم بازداشتی علیه دادستان دیوان کیفری بین‌المللی لاهه صادر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس اطلاعیه‌ای که شنبه 15 اردیبهشت، در وب سایت وزارت کشور روسیه منتشر شد، این کشور بدون اعلام انگیزه قبلی خود، علیه ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین حکم پیگرد صادر کرد.

در متن بیانیه کوتاه این وزارتخانه آمده بود که رئیس جمهوری اوکراین «بر اساس ماده‌ای از قانون مجازات» تحت تعقیب است، بدون اینکه جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه کند.

روسیه در فوریه 2022، عملیات نظامی خود را با تهاجم همه‌جانبه به خاک اوکراین آغاز کرد و آن را نبردی علیه سلطه «نازی» در کییف توصیف کرد.

این در حالی است که مقامات روسیه به طور ویژه «زلنسکی» را هدف قرار می‌دهند، تا جایی که یک روز پس از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، ولادیمیر پوتین از نیروهای ارتش اوکراین خواست تا وی را سرنگون کنند.

فهرست تحت افراد تعقیب مسکو طولانی است و شامل شخصیت‌های روسی یا خارجی، به ویژه اوکراینی می‌شود.

در فوریه گذشته، نام کایا کالاس، نخست‌وزیر استونی به همراه دیگر مقامات کشورهای بالتیک در این فهرست قرار گرفت.

کرملین برای توجیه این تصمیم، به دیدگاه متناقض تاریخی میان مسکو و این کشورها استناد کرد.

کشورهای بالتیک که از جاه‌طلبی‌های نظامی کرملین هراس دارند، خود را از نظر دیدگاه تاریخی اشغال شده توسط اتحاد جماهیر شوروی می‌دانند، در حالی که مسکو از منظر یک کشور آزادی‌بخش به این کشورها نگریسته و هر رویکرد دیگری را «جعل تاریخ» و جرمی می‌داند که طبق قانون در روسیه دارای مجازات است.

روسیه همچنین حکم بازداشتی علیه دادستان دیوان کیفری بین‌المللی لاهه صادر کرد. این اقدام روسیه در پاسخ به حکم بازداشتی است که سال گذشته از سوی این مرجع قضایی بین‌المللی علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به اتهام ارتکاب جنایات جنگی صادر شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید