کاهش دامنه اعتراضات دانشجویان حامی مردم فلسطین در آمریکا

شدت اعتراضات دانشجویان حامی فلسطین در آمریکا کاسته شد؛ بیش از 2300 نفر بازداشت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در پی توافق میان معترضان حامی فلسطین و مسئولان برخی دانشگاه‌های آمریکا برای جلوگیری از اختلال در امتحانات و مراسم فارغ‌التحصیلی، شدت اعتراضات در این دانشگاه‌ها فروکش کرد و دانشگاه‌ها با عفو برخی از معترضان موافقت کردند.

در جریان این اعتراضات که در حمایت از مردم فلسطین در سراسر آمریکا برگزار شد، پلیس بیش از 2300 نفر را بازداشت کرد.

پلیس نیویورک نیز از دستگیری 44 معترض در محوطه دانشگاه «نیو اسکول» پس از بستن دو ساختمان و ممانعت از حضور دانشجویان و اعضای هئیت علمی در کلاس‌ها خبر داد.

خواسته‌های معترضان

در دانشگاه‌هایی که شاهد اعتراضات بودند، دانشجویان با صدور فراخوان‌هایی، خواستار آتش‌بس دائمی در غزه و توقف کمک‌های نظامی آمریکا به اسرائیل شدند. آن‌ها همچنین خواهان لغو سرمایه‌گذاری‌های دانشگاهی در شرکت‌های صادرکننده تسلیحات به اسرائیل بودند. دانشجویان همچنین خواستار عفو اعضای هیئت علمی و دانشجویانی شدند که به دلیل شرکت در اعتراضات تحت تدابیر انضباطی قرار گرفته یا اخراج شده‌ بودند.

چه کسانی در بین معترضان حامی فلسطین حضور دارند؟

این اعتراضات که با مشارکت گسترده دانشجویان و اعضای هیئت علمی با پیشینه‌های مختلف مذهبی، از جمله مسلمان و یهودی، همراه بود، شاهد برگزاری فعالیت‌های متنوعی مانند نماز مشترک، کنسرت موسیقی و برنامه‌های آموزشی بود.

در این میان، گروه‌های سازمان‌یافته‌ای مانند «دانشجویان برای عدالت در فلسطین» و «صدای یهودی برای صلح» نیز به طور فعال در این تظاهرات شرکت داشتند.

دانشجویان حامی فلسطین هرگونه خشونت علیه معترضان حامی اسرائیل را رد می‌کنند. با این حال برخی دانشجویان یهودی از احساس ناامنی در محوطه دانشگاه و برخی «شعارهای ضدیهودی» ابراز نگرانی کرده‌اند.

تظاهرات علیه دانشجویان حامی مردم غزه

در مقابل این اعتراضات، گروه‌های اسرائیلی،آمریکایی، صهیونیستی و برخی دانشجویان و اعضای جامعه یهودی در آمریکا نیز به برگزاری تظاهرات مخالف در دانشگاه‌ها پرداختند.
در راهپیمایی دانشگاه کالیفرنیا که «شورای اسرائیلی – آمریکایی» برگزارکننده آن بود، صدها نفر شرکت کرده و به تظاهرات دانشجویان حامی فلسطین اعتراض کردند.

در اول مه، درگیری بین یکی از بنیان‌گذاران گروه «دانشجویان حامی اسرائیل» و یک معترض حامی فلسطین در دانشگاه برکلی در کالیفرنیا گزارش شد. همچنین، دانشجویان حامی اسرائیل در دانشگاه ایالتی آریزونا، 27 آوریل به پلیس کمک کردند تا به محل تجمع معترضان حامی فلسطین یورش ببرند.

در دانشگاه میسیسیپی نیز در دوم مه، صدها دانشجو علیه حامیان فلسطین شعار دادند و برخی نیز پرچم‌های آمریکا و بنرهای حمایتی از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور را در دست داشتند.

واکنش مقام‌های دانشگاهی

واکنش مدیران دانشگاه‌ها به اعتراضات متفاوت بود.در حالی که برخی مدیران از مقامات خواسته‌اند با دستگیری معترضان و برچیدن چادرها به اعتراضات پایان دهند، برخی دیگر از مدیران اجازه داده‌اند که مراکز اعتراضی دانشجویان فعال مانده و یا برای توقف اعتراضات با دانشجویان به توافق رسیده‌اند.

به‌دنبال اعتراضات دانشجویان حامی فلسطین در محوطه دانشگاه منهتن کلمبیا، مقامات این دانشگاه، یک روز بعد، خواستار حضور پلیس شدند. پس از دخالت مجدد پلیس در 30 آوریل و حمله به چادرها و ساختمان‌های تحت اشغال دانشجویان، صدها نفر بازداشت شدند. نعمت مینوش شفیق، رئیس دانشگاه کلمبیا، اعلام کرد برپایی چادر در محوطه دانشگاه خلاف قانون بوده و دانشگاه را به مکان «غیرقابل تحملی» برای بسیاری از دانشجویان یهودی تبدیل کرده است.

دانشگاه برکلی نیز اعلام کرد تا زمانی که اختلالی در عملکرد دانشگاه ایجاد نشود و خشونتی صورت نگیرد، حامیان فلسطین می‌توانند تجمع‌های اعتراضی برگزار کنند.

دانشگاه‌های نورث‌وسترن، براون و راتگرز نیز به توافق‌هایی برای توقف اعتراضات دانشجویان حامی فلسطین دست یافته‌اند. دانشگاه براون قصد دارد در مورد لغو سرمایه‌گذاری‌های خود در شرکت‌های مرتبط با اسرائیل رأی‌گیری کند. دانشگاه راتگرز نیز موافقت کرد که یک مرکز فرهنگی عربی تأسیس کند و ایجاد دانشکده مطالعات خاورمیانه را در برنامه خود قرار دهد.

تاثیر موج اعتراضات دانشجویان بر روند کاری دانشگاه‌ها

در پاسخ به اعتراضات دانشجویی، دانشگاه کلمبیا مجبور شد برخی از کلاس‌ها را به صورت آنلاین برگزار کند. همچنین، دانشگاه جنوبی کالیفرنیا پس از لغو سخنرانی یک دانشجوی مسلمان و دستگیری ده‌ها نفر، مراسم فارغ‌التحصیلی خود را در سالن اصلی لغو کرد.

دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در هامبولت نیز به دلیل تحصن دانشجویان، کلاس‌های حضوری را لغو کرد.

دانشگاه میشیگان اعلام کرد که با آزادی بیان و اعتراض مسالمت آمیز در مراسم فارغ‌التحصیلی، در اوایل مه، موافق است اما از «اختلال عمده » در روند تدریس جلوگیری خواهد کرد.

واکنش رهبران سیاسی

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه به خبرنگاران گفت که مردم آمریکا از حق برپایی تظاهرات برخوردار بوده اما حق اعمال خشونت را ندارند.

در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و نامزد جمهوری‌خواهان برای انتخابات 2024، برگزاری اعتراضات در دانشگاه‌ها را نشانه‌ای از وجود «نفرت بزرگ» دانست و از حمله پلیس به دانشجویان دانشگاه کلمبیا ابراز خشنودی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید