سائوتومه و پرنسیپ خواستار جبران «خسارات استعمار» از پرتغال شد

هواداران این رویه می‌گویند کشورهای معاصر هنوز هم از ثروت حاصل از صدها سال کار بدون حقوق بردگان بهره می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سائوتومه و پرنسیپ، کشوری جزیره‌ای در غرب آفریقا که زمانی مستعمره پرتغال بود، پنج‌شنبه اعلام کرد که از پرتغال خواهد خواست تا «خسارات اخلاقی» ناشی از استعمار را جبران کند.

به گزارش «رویترز»، ایزابل ابرو، وزیر آموزش و فرهنگ سائوتومه و پرنسیپ گفت کشورش طرحی برای مذاکره درباره جبران خسارت با پرتغال تهیه کرده است، و افزود این روند زمان می‌برد. ابرو گفت که این موضوع روز پنجشنبه در جلسه کابینه مورد بحث قرار می‌گیرد.

مارسلو ربلو دو سوسا، رئیس‌جمهوری پرتغال هفته پیش گفته بود که کشورش مسئول جنایاتی است که در دوران استعمار و برده‌داری در دو سوی اقیانوس اطلس انجام شده است، و اشاره کرد که خسارات دوران استعمار باید جبران شود.

اظهارات دو سوسا، که خود راست‌گرای میانه‌رو است، به جنجال در پرتغال انجامید و انتقاد شدید احزاب راست‌گرا و ناسیونالیست را برانگیخت. دولت راست‌گرای پرتغال گفت که برخلاف اظهارنظرهای رئیس‌جمهوری این کشور، از هیچ فرآیندی برای جبران خسارت پشتیبانی نمی‌کند. محافظه‌کاران پرتغالی در عوض پیشنهاد فرایند «آشتی» را کردند.

به گفته رویترز، در دوران استعمار، به مدت بیش از چهار قرن نزدیک به 6 میلیون آفریقایی توسط کشتی‌های پرتغالی به زور ربوده شده، به آن سوی اقیانوس اطلس منتقل شده، و عمدتا در برزیل به بردگی فروخته شدند.

سرزمین‌هایی که بعدا به کشورهای آنگولا، موزامبیک، برزیل، کیپ ورد، سائوتومه و پرنسیپ، تیمور شرقی، و برخی کشورهای آسیایی تبدیل شدند، در دوران استعمار تحت کنترل پرتغال بودند و آسیب‌های زیادی از این بابت خوردند.

مخالفان جبران خسارت استدلال می‌کنند که کشورها و نهادهای معاصر نباید مسئولیت برده‌داری تاریخی را بر عهده بگیرند. اما هواداران این رویه می‌گویند جبران میراث دوران برده‌داری برای جوامع فقیر امروزی لازم است، و کشورهای معاصر هنوز هم از ثروت حاصل از صدها سال کار بدون حقوق بردگان بهره می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید