سئول کره شمالی را به برنامه‌ریزی برای حمله به سفارتخانه‌های خود متهم کرد

کره جنوبی اعلام کرد که سطح هشدار ضد تروریسم را در سفارتخانه‌های این کشور در کامبوج، لائوس و ویتنام و کنسولگری‌های خود در شن یانگ در شمال شرقی چین و ولادی وستوک در شرق دور روسیه افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرویس اطلاعاتی کره جنوبی جمعه 14 اردیبهشت، کره شمالی را به برنامه ریزی حملات «تروریستی» علیه سفارتخانه‌های سئول و شهروندانش در خارج از کشور متهم کرد.

در پی این اقدام، سطح هشدار دفاتر دیپلماتیک کره جمهوری در پنج کشور افزایش یافت.

سرویس اطلاعاتی ملی کره جنوبی با اشاره به چین، آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه، تأکید کرد: «شاخص‌های متعددی را با این محتوا رصد کرده است که کره شمالی، در حال برنامه ریزی حملات تروریستی علیه کارمندان سفارات ما یا شهروندانمان در چندین کشور است».

«اقدامات پیشگیرانه»

در بیانیه این دستگاه اطلاعاتی آمده است: «کره شمالی افرادی را به این کشورها برای تقویت نظارت بر سفارتخانه‌های کره جنوبی اعزام کرده و همچنین در حال اجرای اقداماتی معین مانند جست‌وجوی شهروندان کره جنوبی است که ممکن است به هدفی تروریستی تبدیل شوند».

وزارت امور خارجه کره جنوبی پنجشنبه اعلام کرد که سطح هشدار ضد تروریسم را در سفارتخانه‌های این کشور در کامبوج، لائوس و ویتنام و کنسولگری‌های خود در شن یانگ در شمال شرقی چین و ولادی وستوک در شرق دور روسیه افزایش داده است.

کره شمالی نیز در این پنج مکان، دارای نمایندگی‌های دیپلماتیک است.

سرویس اطلاعاتی کره جنوبی این تهدیدها را مرتبط با موجی از فرار مهاجران کره شمالی دانست که در دوران پاندمی «کووید-19» در خارج از کشور گرفتار شده و سعی دارند پس از بازگشایی مرزهای پیونگ یانگ، به هر طریقی از بازگشت خودداری کنند.

فرار از کشور در کره شمالی، جرمی جدی است و افرادی که اقدام به فرار می‌کنند همراه با خانواده‌هایشان در این کشور با مجازات شدید مواجه می‌شوند. افرادی که به طور غیرمستقیم با فرد متواری مرتبط هستند نیز ممکن است مجازات شوند.

سرویس اطلاعاتی کره جنوبی اعلام کرد که دیپلمات‌های کره شمالی، مظنون به ارسال گزارش‌های نادرست به پیونگ یانگ در مورد تحریک این افراد از سوی کره جنوبی به فرار هستند تا با فرار به طور غیرمستقیم به عنوان مسئول قلمداد نشده و مجازات نشوند.

«تدابیر تلافی‌جویانه»

به باور این سرویس اطلاعاتی، رژیم کره شمالی ممکن است در حال آماده شدن «برای اقدامات تلافی‌جویانه» علیه دیپلمات‌های کره جنوبی باشد.

به گفته وزارت اتحاد مجدد کره جنوبی، سال گذشته 196 نفر از کره شمالی وارد کره جنوبی شدند که بیشترین تعداد از سال 2017 است و حدود 12 نفر از آنها از قشر نخبگان این کشور مانند دیپلمات‌ها و خانواده‌های آنها هستند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی چندی پیش اعلام کرد که کره جنوبی، «دشمن اصلی» کشورش قلمدا شده و هرگونه امکان اتحاد مجدد با آن، بی فایده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید