رویترز: نیروهای روسی وارد محل استقرار آمریکایی‌ها در نیجر شدند

نیجر تا زمان کودتای پارسال شریک اصلی نبرد آمریکا علیه شورشیانی بود که هزاران نفر را کشته و میلیون‌ها نفر را آواره کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات ارشد «پنتاگون»، وزارت دفاع ایالات متحده، به خبرگزاری «رویترز» گفته‌اند در اقدامی که به دنبال تصمیم حکومت نظامی نیجر برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور صورت گرفت، پرسنل نظامی روسیه وارد یک پایگاه هوایی در نیجر شده‌اند که از نیروهای آمریکایی میزبانی می‌کند.

به گفته این خبرگزاری، حاکمان نظامی کشور غرب آفریقا به واشینگتن گفته‌اند که حدود 1000 نفر پرسنل نظامی که در این کشور دارد را از آن خارج کند. نیجر تا زمان کودتای پارسال شریک اصلی نبرد آمریکا علیه شورشیانی بود که هزاران نفر را کشته و میلیون‌ها نفر را آواره کرده‌اند.

آمریکا و دیگر متحدان غربی آن به دنبال چندین کودتا که گروه‌های مشتاق فاصله گرفتن از غرب را به قدرت رساند، مجبور شدند نیروهای خود را از شماری از کشورهای آفریقایی خارج کنند. علاوه بر خروج قریب‌الوقوع از نیجر، نیروهای آمریکایی در روزهای اخیر چاد را نیز ترک کرده‌اند. مالی و بورکینافاسو نیز نیروهای نظامی فرانسوی را بیرون کرده‌اند.

به گفته رویترز، در عین حال مسکو به دنبال تقویت روابط خود با کشورهای آفریقایی است، و روسیه را به عنوان یک کشور دوست بدون سابقه استعماری در این قاره مطرح می‌کند. به عنوان مثال، مالی در سال‌های اخیر به یکی از نزدیک‌ترین متحدان آفریقایی روسیه تبدیل شده است، و نیروهای گروه مزدوری «واگنر» با هدف مبارزه با شورشیان جهادی در آن کشور مستقر شده‌اند.

ایالات متحده «پایگاه هوایی 201» در مرکز نیجر را با هزینه بیش از 100 میلیون دلار ساخت. این پایگاه از سال 2018 برای هدف قرار دادن جنگجویان «جماعت نصرت‌الاسلام والمسلمین» وابسته به «داعش» و «القاعده» با پهپادهای جنگی مورد استفاده قرار گرفته است.

به گفته رویترز، واشینگتن نگران فعالیت‌های شبه‌نظامیان اسلامگرا در منطقه ساحل است، و فکر می‌کند آنها ممکن است در غیاب نیروهای آمریکایی گسترش پیدا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید