ادامه اعتراضات دانشجویان حامی فلسطین در آمریکا؛ دستگیری بیش از 2100 نفر

بایدن طرف‌های را به بهره‌برداری سیاسی از این اعتراضات متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

بنا به گزارش «سی‌ان‌ان»، دانشگاه پنسیلوانیا همزمان با تشدید اعتراضات حامیان فلسطین در محوطه دانشگاه، جمعه 14 اردیبهشت از پلیس آمریکا، درخواست حمایت بیشتر کرد.

این در حالی است که بنابر آمار «ان‌بی‌سی‌نیوز»، بیش از 2100 نفر در ارتباط با تظاهرات دانشگاه‌های آمریکا دستگیر شده‌اند.

قطع روابط دانشگاه با اسرائیل

تصاویر ویدئویی، چادرهای برپاشده از سوی دانشجویان در یکی از میدان‌های دانشگاه واشینگتن در سیاتل برای حمایت از فلسطینی‌های غزه را نشان داد. تظاهرکنندگان علاوه تاکید بر لزوم قطع روابط شرکت «بوئینگ» با اسرائیل که بالگردهای تهاجمی مورد استفاده در حمله به غزه را می سازد، خواستار قطع روابط این دانشگاه با اسرائیل شدند.

تظاهرکنندگان از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت کرده، خواستند، اقدامات بیشتری برای توقف خونریزی در غزه انجام دهد.

ویدئوهایی که توسط یک شاهد عینی گرفته شده نیز تظاهرکنندگان را در حال رویارویی با پلیس در دانشگاه ایالتی پورتلند، در میان صحنه‌های پرتنش در محوطه این دانشگاه بین پلیس و تظاهرکنندگان حامی فلسطین، نشان داد.

طبق گفته مرکز پلیس پورتلند، در جریان این درگیری‌ها دست‌کم 12 نفر از جمله چهار دانشجو دستگیر شدند.

بایدن در رابطه با تظاهرات در دانشگاه‌های آمریکا تاکید کرد که کسانی در صدد دستیابی به اهداف سیاسی از اعتراضات کنونی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی امریکا و تغییر سیاست دولت کنونی در قبال جنگ در نوار غزه هستند.

واکنش بایدن

بایدن در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که اعتراض مسالمت آمیز، تحت حمایت قانون در آمریکا برگزار می‌شود، ولی اعتراضات خشونت آمیز از هیچ حمایتی برخوردار نیست و خلاف قانون است.

تسلسل زمانی اعتراضات دانشگاهی در آمریکا

تسلسل زمانی رخدادهای مرتبط با بزرگترین موج کنونی تحرکات دانشجویی در آمریکا به طرفداری از فلسطینیان غزه از زمان اعتراضات علیه نژادپرستی در سال 2020 ، به قرار زیر است:

17اوریل: دانشجویان دانشگاه کلمبیا اردوی همبستگی با غزه را در محوطه دانشگاه منهتن در همان روز برگزار کردند که رئیس دانشگاه، به کنگره آمریکا اطلاع داد که از دانشجویان یهودی در برابر «بحران اخلاقی» مرتبط با یهودستیزی محافظت خواهد کرد.

18 آوریل: بیش از 100 معترض حامی فلسطین در دانشگاه کلمبیا پس از این که نعمت شفیق، رئیس این دانشگاه از پلیس نیویورک خواست تا کمپ دانشجویان را تخلیه کند، دستگیر شدند.

22 آوریل: پلیس صدها نفر را در تظاهرات حامی فلسطین در دانشگاه ییل در کانتیکت و دانشگاه نیویورک در منهتن پس از تعلیق کلاس‌های دانشگاه کلمبیا در پی برور تنش‌ها، دستگیر کرد.

24 آوریل: پلیس ضد شورش در رویارویی با معترضان طرفدار فلسطین در دانشگاه تگزاس، 57 نفر را به اتهام تعرض به املاک غیر دستگیر کرد. سطح قدرت به کار رفته از سوی پلیس در مقابله با تظاهرکنندگان، تا آن زمان بی سابقه بود که متعاقبا در دیگر دانشگاه‌ها نیز مشاهده شد.

25 آوریل: مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اظهارات خود در دانشگاه کلمبیا با بیان این که محوطه دانشگاه‌ها از کنترل خارج شده، پیشنهاد کرد که نیروهای ذخیره ارتش برای بازگرداندن نظم اعزام شود.

27 آوریل: با اقدام مسئولان برای فراخوان پلیس به هدف برچیدن چادرها از محوطه‌های دانشگاهی از ماساچوست تا آریزونا، شمار دستگیر شدگان به بیش از 1000 نفر رسید.

28 آوریل: درگیری بین معترضان طرفدار فلسطین و معترضان طرفدار اسرائیل در دانشگاه کالیفرنیا - لس آنجلس در پی سازماندهی تظاهرات متقابل از سوی یک گروه اسرائیلی-آمریکایی طرفدار اسرائیل در نزدیکی کمپ طرفداران فلسطین.

29 آوریل: بروز درگیری بین تظاهرات طرفدار فلسطین و اسرائیل در دانشگاه کالیفرنیا - لس آنجلس پس از این که یک فعال دانشجوی یهودی اعلام کرد که معترضان طرفدار فلسطین از ورود او به محوطه دانشگاه جلوگیری کردند. مسئولان دانشگا کالیفورنیا اعلام کردند که زدن کمپ اعتراضی، کاری خلاف قانون است. جلوی حضور دانشجویان طرفدار فلسطینیان در کلاس‌های دانشگاه کلمبیا گرفته شد.

30 آوریل: دانشجویان دانشگاه براون با برچیدن کمپ‌ها در ازای رای‌گیری متولیان دانشگاه برای کنار گذاشتن شرکت‌های حامی اسرائیل موافقت کردند که اولین توافق از این دست برای این جنبش اعتراضی است.

تظاهرکنندگان طرفدار اسرائیل به یک کمپ همبستگی با غزه در دانشگاه کالیفرنیا-لس آنجلس حمله کردند که منجر به زخمی شدن تعدادی از جمله چهار خبرنگار از دانشجویان دانشگاه شد.

پلیس ده‌ها نفر را در دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا در هومبولت هنگام تخلیه ساختمان‌های محل حضور معترضان طرفدار فلسطین، دستگیر کرد.

1 مه: پلیس نیویورک، ده‌ها معترض طرفدار فلسطین را که در یک ساختمانی دانشگاهی در محوطه دانشگاه کلمبیا سنگر گرفته بودند، دستگیر و این کمپ را برچید.

2 مه: پلیس، کمپ معترضان طرفدار فلسطینیان در دانشگاه کالیفورنیا- لس‌آنجلس را تخلیه کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید