ارتش آمریکا: 3 پهپاد را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن منهدم کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که نیروهایش 3 پهپاد را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن منهدم کردند.

«سنتکام»، بامداد جمعه 14 اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای در «شبکه اجتماعی ایکس» افزود: نیروهای ما تشخیص دادند که این پهپادها تهدیدی فوری برای نیروهای آمریکایی، ائتلاف و کشتی‌های تجاری در منطقه هستند.

به گفته فرماندهی مرکزی آمریکا «این اقدامات برای محافظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای کشتی‌های آمریکایی، ائتلاف و کشتی‌های تجاری» انجام می‌شود.

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن، پنج‌شنبه سیزدهم اردیبهشت، بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که نیروهای آمریکایی و بریتانیایی طی 5 حمله هوایی مشترک فرودگاه بین‌المللی الحدیده را در غرب یمن بمباران کردند.

از ابتدای سال میلادی جاری و در پاسخ به حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری و دریانوردی بین‌المللی در دریای سرخ، ائتلافی تحت رهبری ایالات متحده آمریکا حملاتی را علیه پایگاه‌های شبه‌نظامیان حوثی در استان‌های مختلفی در یمن از جمله صنعا، صعده و الحدیده آغاز کرده است.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، پیش از 100 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام دادند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد مسیر طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

این حملات همچنین به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن 3 ملوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید