کلمبیا روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را قطع کرد

پترو پیشتر خواسته بود کشورش به آفریقای جنوبی بپیوندد تا با هم در دیوان بین‌المللی دادگستری اسرائیل را به نسل‌کشی متهم کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گوستاوو پترو، رئیس‌جمهوری کلمبیا، چهارشنبه در جریان مراسم گرامی‌داشت روز جهانی کارگر پایتخت این کشور اعلام کرد بوگوتا روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را به دلیل بحران غزه قطع می‌کند.

به گزارش «رویترز»، پترو پیشتر به شدت از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل انتقاد کرده و خواسته بود کشورش به آفریقای جنوبی بپیوندد تا با هم در دیوان بین‌المللی دادگستری اسرائیل را به نسل‌کشی متهم کنند.

رئیس‌جمهوری کلمبیا در جریان سخنرانی در میان جمعیتی که در بوگوتا جمع شده بودند تا راهپیمایی روز جهانی کارگر را برگزار کنند و برای اصلاحات اجتماعی و اقتصادی پترو از وی سپاسگزاری کنند، خبر قطع رابطه با اسرائیل را اعلام کرد.

پترو گفت: «در مقابل شما، دولت تغییر، دولت ریاست جمهوری اعلام می‌کند که ما فردا روابط دیپلماتیک خود با کشور اسرائیل را قطع می‌کنیم. دلیل آن داشتن یک دولت، داشتن رهبری است که نسل‌کشی می‌کند. کشورها نباید در مواجهه با وقایع غزه منفعل باشند.»

در واکنش به این قضیه، یسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل پترو را متهم کرد که «ضد یهودی و پر از نفرت» است. کاتز افزود که پترو با قطع رابطه با اسرائیل، به حماس که در 7 اکتبر 2023 حمله‌ای مرگبار علیه پایگاه‌های نظامی و شهروندان اسرائیلی کرد، «پاداش» داد.

به گفته رویترز، بولیوی اواخر اکتبر پارسال با اسرائیل قطع رابطه کرد. چندین کشور دیگر آمریکای لاتین شامل کلمبیا، شیلی، و هندوراس نیز پیشتر سفیران خود را از اسرائیل فرا خوانده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size