طرح اخراج مهاجران از بریتانیا به رواندا با بازداشت تعدادی از پناهجویان آغاز شد

از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون بیش از 7500 مهاجر با قایق‌های کوچکی از فرانسه و با عبور از دریا به خاک بریتانیا رسیده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در راستای سیاست مهاجرتی جنجالی دولت ریشی سوناک، بریتانیا، چهارشنبه 12 اردیبهشت، اعلام کرد که طرح مصوب پارلمان این کشور برای بازداشت مهاجران و اخراج و انتقال دادن آنها به کشور آفریقایی «رواندا» را برای مدتی مابین 9 تا 11 هفته به مورد اجرا می‌گذرد.

پارلمان بریتانیا لایحه دولت این کشور برای انتقال پناهجویان به کشور رواندا را بعد از ماه‌ها بحث و جدل تصویب کرد.

بر اساس این لایحه که به «لایحه رواندا» مشهور شده، دولت بریتانیا بر اساس یک برنامه پنج ساله، پناهجویانی را که به قلمرو بریتانیا وارد می‌شوند را به رواندا خواهد فرستاد تا درخواست پناهندگی‌شان از آنجا به جریان بیفتد.

از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون بیش از 7500 مهاجر با قایق‌های کوچکی از فرانسه به خاک بریتانیا رسیده‌اند. دولت بریتانیا نیز در این خصوص می‌گوید سیاست انتقال مهاجران به رواندا، از سفر خطرناک آن‌ها از طریق کانال مانش به این کشور، جلوگیری می‌کند.

پنج نفر هفته گذشته هنگام تلاش برای عبور از این کانال جان خود را از دست دادند.

پس از آن که دیوان عالی بریتانیا در سال گذشته اعلام کرد که این سیاست با قانون مغایرت دارد، انتظار می‌رود مؤسسات خیریه و حقوق بشری و اتحادیه‌هایی که مخالف این سیاست هستند، چالش‌های حقوقی جدیدی را برای جلوگیری از انتقال مهاجران پناهجوی به رواندا مطرح کنند.

وزارت خارجه بریتانیا، چهارشنبه تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌دهد مقامات اداره مهاجرت بریتانیا یک نفر را در یک کامیون سوار کرده‌اند و یک نفر دیگر را با دستبند از خانه خود خارج می‌کنند.

جیمز کلورلی، وزیر امور داخله بریتانیا، روز چهارشنبه طی بیانیه‌ای گفت: «تیم‌های مجری قانون با هدف شروع پروازهای اخراج مهاجران به رواندا، با سرعت زیادی برای بازداشت افرادی که حق اقامت در اینجا را ندارند، عمل می‌کنند.»

موسسه خیریه پناهندگان «Care for Calais» گفت که دستگیری پناهجویان از روز دوشنبه آغاز شده است.

اولین پرواز اخراج مهاجران

سخنگوی این سازمان با بیان اینکه ده‌ها نفر تاکنون با خط کمک آن‌ها تماس گرفتند، گفت: «سازمان هنوز از تاریخ اولین پرواز اخراج پناهجویان اطلاعی ندارد».

نشریه بریتانیایی «سان» سه‌شنبه یازدهم اردیبهشت، گزارش داده بود که بریتانیا اولین پناهجو را تحت یک برنامه داوطلبانه جدای از سیاست دولت برای اخراج پناهجویان به رواندا، اعزام کرده است.

ناتاشا سانگاریدس، یکی از مقامات موسسه خیریه «رهایی از شکنجه»، گفت: «مردم بسیار نگرانند» او افزود: «ترس مهاجران از دستگیری و اعزام به رواندا ممکن است آنها را مجبور به مخفی شدن کند و ارتباط خود را با سیستمی که از آن‌ها حمایت می‌کند قطع کنند».

رواندا یک کشور کوچک آفریقایی است که 6500 کیلومتر با بریتانیا فاصله دارد و هنوز هیچ پناهجویی به آنجا فرستاده نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید