فرانسه به نتانیاهو: حمله به رفح ایده نادرستی است و هیچ چیزی را حل نمی‌کند

دبیرکل سازمان ملل: یورش نظامی به شهر رفح در جنوب نوار غزه تشدید تنش‌ بزرگی خواهد بود و پیامدهای خطرناکی برای کرانه باختری و کل منطقه به‌دنبال خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی تاکید مجدد موضع بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بر لزوم یورش نظامی به شهر رفح در جنوب نوار غزه برای نابود کردن حماس، چه با توافق یا بدون آن، یک منبع دیپلماتیک فرانسوی فاش کرد که استفان سیژورنی، وزیر خارجه فرانسه سه‌شنبه یازدهم اردیبهشت، به بنیامین نتانیاهو اطلاع داده است که حمله اسرائیل به رفح ایده نادرستی است و هیچ چیزی را در جنگ اسرائیل علیه حماس حل نخواهد کرد.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از این منبع آگاه گزارش داد که سیژورنی به نتانیاهو طی جلسه‌ای در دفتر نخست‌وزیری او در قدس گفت: «از آنجایی که ابهامات زیادی در مورد مسائل انسانی وجود دارد، ایده این‌که دست به چنین اقدامی بزنید نادرست است».

«تشدید تنش‌ بزرگ»

از سوی دیگر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد سه‌شنبه جنبش حماس و اسرائیل را به رسیدن به توافق در نزدیک‌ترین زمان ممکن ترغیب کرد.

دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که اقدام به یورش نظامی به شهر رفح در جنوب نوار غزه تشدید تنش‌ بزرگی خواهد بود و پیامدهای خطرناکی برای کرانه باختری و کل منطقه به‌دنبال خواهد داشت.

دبیرکل سازمان ملل در ادامه گفت: بیمارستان‌های غزه شبیه به گورستان‌ها شده است. باید به محققان بین‌المللی مستقل اجازه داده شود به مکان‌های گورهای جمعی در غزه دسترسی پیدا کنند.

خبرگزاری «فرانسه»، گزارش داد که گوترش همچنین از مقامات اسرائیلی خواسته است که هیچ گونه عملیاتی از این دست را آغاز نکنند.

این مقام بلند پایه اروپایی در پایان گفت: «همه اعضای شورای امنیت و بسیاری از دیگر کشورها به صراحت مخالفت خود را با چنین عملیاتی اعلام کرده‌اند و از همه کسانی که بر اسرائیل نفوذ دارند می‌خواهم تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این عملیات به کار گیرند.»

به‌رغم فشارها بر اسرائیل به منظور دستیابی به توافق آتش‌بس و خودداری از یورش به رفح، اما ایتمار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل سه‌شنبه طی اظهاراتی اعلام کرد: «جلسه‌ای را با نتانیاهو به پایان رساندم و به او درباره پذیرش توافق نامشروع [آتش‌بس] هشدار دادم و او متعهد شد که وارد رفح خواهد شد و این‌که جنگ پایان نخواهد یافت».

پیش از آن نتانیاهو سه‌شنبه تاکید کرده بود که «اسرائیل چه توافق در مورد زندانیان حاصل شود یا نشود، عملیات خود را علیه حماس در رفح انجام خواهد داد.»

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین تاکید کرد که ایده پایان دادن به جنگ پیش از تحقق اهداف اسرائیل، گزینه مورد نظر او نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید