ناظران سازمان ملل: موشکی که در خارکیف اوکراین افتاد ساخت کره شمالی بود

ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر کره شمالی را به تحویل تسلیحات به روسیه برای استفاده علیه اوکراین متهم کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناظران تحریم‌های سازمان ملل در گزارشی که روز دوشنبه به شورای امنیت این سازمان ارائه دادند، گفتند قطعات موشکی که در تاریخ 2 ژانویه در شهر خارکیف اوکراین به زمین افتاد، بقایای یک موشک بالستیک «هواسانگ 11» ساخت کره شمالی بود، و نشانگر نقض تحریم‌های تسلیحاتی توسط پیونگ‌یانگ است.

به گزارش «رویترز»، کره شمالی از سال 2006 به دلیل برنامه‌های موشکی بالستیک و هسته‌ای خود تحت تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار داشته است، و این اقدامات تحریمی به مرور زمان افزایش پیدا کرده است.

سه ناظر تحریم اوایل این ماه برای بررسی بقایای موشکی که در خارکیف افتاده بود به اوکراین سفر کردند، و هیچ مدرکی مبنی بر تولید آن توسط روسیه پیدا نکردند. آنها همچنین نتوانستند محل پرتاب موشک و پرتاب‌کنندگان آن را شناسایی کنند.

ناظران بعدا در گزارشی به تاریخ 25 آوریل به کمیته تحریم‌های کره شمالی سازمان ملل نوشتند که اطلاعات مربوط به مسیر ارائه‌شده توسط مقامات اوکراینی نشان می‌دهد که موشک از قلمرو فدراسیون روسیه پرتاب شده است.

آنها گفتند اگر موشک از آن مکان تحت کنترل نیروهای روسی پرتاب شده باشد، احتمالاً نشان می‌دهد که اتباع فدراسیون روسیه آن را تهیه کرده‌اند. ناظران افزودند كه این امر نقض تحریم‌های تسلیحاتی مصوب سال 2006 علیه کره شمالی است.

ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر کره شمالی را به تحویل تسلیحات به روسیه برای استفاده علیه اوکراین متهم کرده‌اند. هم مسکو و هم پیونگ‌یانگ این اتهامات را تکذیب می‌کنند، اما هر دو پارسال عهد کردند روابط نظامی خود را تعمیق کنند.

به گفته رویترز، روسیه ماه پیش از تجدید ماموریت هیئت ناظران سازمان ملل کره شمالی سر باز زد. این هیئت به مدت پانزده سال نظارت بر اجرای تحریم‌های سازمان ملل بر کره شمالی را بر عهده داشته است. آخرین دوره ماموریت این هیئت روز سه‌شنبه به پایان می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید