رویترز: بازرسان لاهه از کادرهای پزشکی غزه درباره وقوع جنایات جنگی شهادت گرفتند

منابع آگاه به «رویترز»: حوادث رخ داده در بیمارستان‌های غزه ممکن است به بخشی از تحقیقات جاری از سوی دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه تبدیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در اولین تاکید بر مصاحبه بازرسان دادگاه لاهه با پزشکان درباره جنایات احتمالی در نوار غزه، دو منبع به «رویترز» گفتند که دادستان‌های دادگاه کیفری بین‌المللی، با کارکنان دو بیمارستان بزرگ غزه مصاحبه‌هایی انجام داده‌اند.

بنا به گفته این دو منبع که خواستند نامشان فاش نشود، بازرسان دادگاه از کارمندانی که در بیمارستان الشفاء، مرکز اصلی پزشکی شهر غزه در شمال باریکه و همچنین از افراد دیگری که در بیمارستان ناصر، مرکز پزشکی خان یونس در جنوب نوار غزه کار می‌کردند، شهادت گرفتند.

این دو منبع از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کردند، زیرا نگران امنیت شهود احتمالی بودند.

یکی از دو منبع مزبور گفت که وقایع رخ داده در این بیمارستان‌ها ممکن است به بخشی از تحقیقات انجام شده توسط دادگاه لاهه تبدیل شود که در حال بررسی پرونده‌های جنایی علیه افراد متهم به ارتکاب جنایات جنگی و دیگر جنایات علیه بشریت و همچنین نسل کشی و تجاوز است.

دفتر دادستان دادگاه از اظهار نظر در مورد مسائل اجرایی در تحقیقات جاری خودداری کرد تا از این طریق ایمنی قربانیان و شهود تضمین شود.

در جریان جنگ غزه، دو بیمارستان اصلی این شهر، اهداف محوری برای نیروهای اسرائیلی بود که آنها را محاصره و هدف یورش قرار داده و عوامل حماس را به استفاده نظامی از این بیمارستان‌ها متهم کردند که از سوی حماس و کادر پزشکی این دو بیمارستان رد می‌شود.

مقامات فلسطینی ظرف چند روز گذشته نیز پس از نبش قبر صدها جسد از گورهای دسته جمعی در بیمارستان ناصر، خواستار اجرای تحقیقات شدند. این دو منبع مشخص نکردند که آیا این گورها بخشی از تحقیقات است.

اسرائیل ضمن تکذیب دست داشتن خود در جنایات جنگی از جمله وقوع چنین جنایاتی در بیمارستان‌های غزه یا اطراف آن، مدعی است که همه فعالیت‌های نظامی‌اش در آنجا، ناشی از حضور عوامل حماس در آن مناطق بوده است.

اسرائیل عضو دادگاه کیفری بین‌المللی نیست، اما مناطق فلسطینی در سال 2015 به عضویت این دادگاه درآمدند. دادگاه لاهه می‌گوید عضویت اراضی فلسطینی، دادگاه را از صلاحیت قضایی در ارتباط با اعمال هر کسی، از جمله سربازان اسرائیلی، در سرزمین‌های فلسطینی برخوردار می‌کند در حالی که اسرائیل منکر هرگونه سلطه قضایی دادگاه لاهه بر شهروندان خود است.

هر پرونده جنایی در این دادگاه علیه اسرائیل، جدا از پرونده‌ای است که آفریقای جنوبی به دادگاه لاهه ارائه و اسرائیل را به ارتکاب نسل‌کشی در غزه متهم کرده است که اسرائیل آن را رد می‌کند.

از سویی یائل ویاسجورسمن، وکیل برخی از قربانیان اسرائیلی حمله حماس، فوریه گذشته با اشاره به این که تحقیقات جنایی بین‌المللی در مورد این حملات، ادامه دارد، گفت شماری از موکلانش، شهادت‌های خود را مستقیماً در اختیار بازرسان دادگاه قرار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید