حمزه یوسف از مقام وزیر اولی اسکاتلند استعفا کرد

یوسف گفت به این نتیجه رسیده که ترمیم روابط حزب وی با احزاب دیگر تنها با حضور فرد دیگری در راس امور امکان‌پذیر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حمزه یوسف، وزیر اول اسکاتلند و رهبر «حزب ملی اسکاتلند»، در پی اختلاف با موئتلفان خود در «حزب سبز» این کشور، روز دوشنبه اعلام کرد از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.

به گزارش «رویترز»، یوسف پس از یک هفته هرج و مرج ناشی از لغو توافق ائتلاف با حزب سبز، و پس از آنکه نتوانست حمایت پارلمانی کافی برای مقابله با رأی عدم اعتمادی که در پی می‌آید کسب کند، اعلام کناره‌گیری کرد.

یوسف که کمی بیش از یک سال جایگزین نیکولا استرجن شدن به عنوان رهبر حزب و وزیر اول کشور کناره‌گیری می‌کند، گفت وی به این نتیجه رسیده که ترمیم روابط حزب وی با احزاب دیگر تنها با حضور فرد دیگری در راس امور امکان‌پذیر است.

به گفته رویترز، حزب ملی اسکاتلند، که خواهان استقلال این کشور از بریتانیا است، پس از 17 سال ریاست دولت اسکاتلند، به دنبال رسوایی بودجه و استعفای استرجن به عنوان رهبر در سال گذشته، در حال از دست دادن حمایت مردمی است.

یک نظرسنجی عمومی که شرکت معتبر «یوگاو» این ماه برگزار کرد نشان داد که حزب کارگر بریتانیا برای اولین بار طی یک دهه اخیر از حزب ملی اسکاتلند در انتخابات پارلمانی بریتانیا پیشی گرفته است، و احتمال پیروزی آن در انتخابات پیش رو را بالا می‌برد.

به گفته رویترز، تجدید حیات حزب کارگر در اسکاتلند یکی از چالش‌هایی است که حزب محافظه‌کار ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، که در نظرسنجی‌های افکار عمومی در سراسر کشور بسیار عقب افتاده است، باید با آن دست و پنجه نرم کند.

یوسف نخستین رهبر مسلمان یک دولت اروپای غربی مدرن بود که مجبور شد به دلیل اختلاف با موئتلفان خود بر سر سیاست‌های تغییرات اقلیمی از کار کناره‌گیری کند. پارلمان اسکاتلند اکنون 28 روز فرصت دارد تا وزیر اول انتخاب کند، و اگر نتوانست، مردم اسکاتلند برای انتخابات سراسری به پای صندوق‌ها می‌روند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید