بلینکن: هدف قرار دادن کشتی‌های باری در دریای سرخ بر اقتصاد جهانی تأثیر می‌گذارد

بلینکن: باید با حملات حوثی‌ٰها در دریای سرخ مقابله کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نشست وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، دوشنبه دهم اردیبهشت در ریاض برگزار شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در جریان نشست با وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج در ریاض گفت که واشینگتن از دستیابی آتش‌بس در غزه و آزادی گروگان‌ها حمایت می‌کند.

بلینکن در ادامه گفت «واشینگتن توجه زیادی به رساندن کمک‌های بشردوستانه به غزه داشته است و پیشرفت‌هایی در این زمینه حاصل شده است.»

او گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بر لزوم برداشتن گام‌هایی موثر برای کاهش رنج انسانی در غزه تاکید کرد.

وی افزود که ایالات متحده در چند هفته گذشته «پیشرفت‌های محسوسی» را درباره وضعیت انسانی در غزه مشاهده کرده است، اما از اسرائیل خواست تا تلاش‌های خود را در این زمینه افزایش دهد.

بلینکن موثرترین راه برای کاهش بحران انسانی در غزه را دستیابی به آتش‌بس دانست و افزود: «واشینگتن به تلاش‌های خود برای جلوگیری از گسترش جنگ در غزه ادامه می‌دهد.»

او در ادامه گفت: «ما با شرکای خود برای دستیابی به راه حلی پایدار با ضمانت‌های امنیتی برای اسرائیل کار می‌کنیم» . افز.د که حمله ایران به اسرائیل نشان‌دهنده افزایش تهدیدات در منطقه است.

بلینکن در مورد تنش‌ها در دریای سرخ نیز گفت که «باید به مسئله دریانوردی در دریای سرخ رسیدگی و با حملات حوثی‌ها مقابله شود» و افزود: «هدف قرار دادن کشتیٰ‌های باری در دریای سرخ بر اقتصاد جهانی تأثیر می‌گذارد».

بلینکن همچنین از تلاش‌های ملک سلمان، پادشاه سعودی برای دستیابی به صلح در یمن قدردانی کرد.

از سوی دیگر محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در جریان این نشست گفت: «در تلاش هستیم تا مواضع کشورهای خلیج و آمریکا را هماهنگ کنیم.»

وی افزود: «تشدید تنش نظامی در خاورمیانه بسیار خطرناک است و باید تلاش‌های دیپلماتیک برای در امان ماندن منطقه از خطرات جنگ افزایش یابد.»

وزیر خارجه قطر همچنین خواستار اعمال آتش‌بس فوری در غزه و آزادی گروگان‌ها شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید