گسترش دامنه تظاهرات دانشجویی در دانشگاه‌های آمریکا؛ دستگیری 200 معترض

دانشگاه‌های معروف آمریکا نظیر هاروارد، یال و پرینستون اعتراضات دانشجویی به طرفداری از فلسطینیان و ضدیت با حمایت آمریکا از اسرائیل در جنگ غزه را شاهد هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در تازه‌ترین تحولات مربوط جنبش فزاینده دانشجویی در سراسر آمریکا حدود 200 تظاهرکننده حامی فلسطین روز شنبه در سه دانشگاه آمریکایی در عملیات تخلیه توسط پلیس ضدشورش، دستگیر شدند.
این جنبش ده روز پیش در دانشگاه کلمبیا در نیویورک به حمایت از فلسطینیان و مخالفت با جنگ اسرائیل علیه غزه آغاز شد و دامنه آن به شماری از مراکز آموزش عالی از کالیفورنیا در غرب آمریکا تا نیوآنگلند در شمال شرقی آمریکا و همچنین جنوب و مرکز این کشور نیز کشیده شد.
در همین رابطه حدود 100 تظاهرکننده حامی فلسطین در دانشگاه «نورث ایسترن» بوستون برای مدت کوتاهی توسط پلیس ضدشورش بازداشت شدند.
از سوی دیگر دانشگاه ایالتی آریزونا«ای اس یو» از دستگیری 69 نفر به دنبال زدن چادر غیر مجاز در محوطه دانشگاه در روز شنبه خبر داد و افزود: «اکثر آنها دانشجو یا کارمند دانشگاه آریزونا نیستند».


به گزارش روزنامه دانشجویی «ایندیانا دیلی» در جریان تخلیه چادر برپا شده در دانشگاه ایندیانا از سوی پلیس ضد شورش، 23 نفر دستگیر شدند.
از سویی ریاست دانشگاه کلمبیا، مرکز بسیج دانشجویی در نیویورک، شبانه اعلام کرد که از تصمیم درخواست کمک از پلیس برای تخلیه «دهکده» متشکل از چادرهایی که توسط 200 نفر در باغ محوطه دانشگاه برپا شده بود، صرف نظر کرده است.
با این حال جلوی رسیدن یکی از رهبران این تحرک به چادرها در پی پخش تهدیدهای ویدئویی ژانویه گذشته او در این محوطه، گرفته شد. به گزارش «سی‌ان‌ان» این فرد متعاقبا از گفته‌های خود پوزش خواست و محوطه دانشگاه به شکلی نسبی، آرام است.
این در حالی است که اوضاع دانشگاه پنسیلوانیا در پی گزارش‌های موثق پیرامون «آزار و اذیت و ارعاب»، متشنج شده و ریاست دانشگاه، دستور برچیدن فوری یکی از چادرها را داده است. رئیس دانشگاه در زمستان گذشته پس از اظهارات دو پهلوی خود مقابل کنگره در مورد «مبارزه با یهودی ستیزی»، مجبور به استعفا شد.
از سویی دانشگاه «پلی تکنیک هومبولت» در کالیفرنیا در بیانیه خود اعلام کرد که محوطه این دانشگاه به دلیل «اشغال» دو ساختمان تا پایان ترم، تعطیل خواهد بود و کلاس‌ها از راه دور برگزار خواهد شد.

تحرک دانشجویی در کانادا

این در حالی است که برای نخستین بار چادری در دانشگاه «مک گیل» در مونتریال کانادا در فضای نگرانی از بابت «بروز تشدید تنش و رویارویی، برپا شد. این نهاد آموزشی پرسابقه از فوریه گذشته، اعتراضات مستمر به جنگ اسرائیل در غزه را شاهد است.
دانشگاه‌های معروف آمریکا نظیر هاروارد، یال و پرینستون نیز اعتراضات دانشجویی مشابهی به طرفداری از فلسطینیان و ضدیت با حمایت آمریکا از اسرائیل در جنگ غزه را شاهد هستند و 200 معترض طی هفته گذشته در دانشگاه‌های لوس آنجلس، بوستن و اوستن در تگزاس دستگیر شدند.
همزمان کاخ سفید تاکید دارد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از آزادی بیان و بحث و عدم تبعیض در دانشگاه‌ها، حمایت می‌کند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید