حضور بایدن در ضیافت انجمن روزنامه نگاران کاخ سفید در میان تجمع معترضان به جنگ غزه

دامنه اعتراضات در طرفداری از فلسطینیان در دانشگاه های آمریکا و برخورد پلیس با آنها روندی فزاینده به خود گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، شامگاه شنبه 8 اردیبهشت در ضیافت شام سالانه انجمن خبرنگاران کاخ سفید، در پی حرکت‌های اعتراضی به حمایت او از جنگ اسرائیل علیه حماس در غزه، سخنرانی کرد.
تدابیر امنیتی در واشینگتن قبل از ضیافت شام سالانه که در فضای تظاهرات مخالفان و فراخوان برای تحریم این رویداد سالانه به دلیل ادامه جنگ در نوار غزه برگزار شده بود، تقویت شد.
شمار زیادی از مهمانان سرشناس، روزنامه نگاران و افراد مشهور در زمانی به هتل هیلتون در واشینگتن رسیدند که حدود صد نفر از تظاهرکنندگان در نزدیکی ورودی این هتل تجمع کردند. برخی با تکان دادن پرچم‌های فلسطین، شعارهایی مانند «دست‌هایتان به خون آلوده است» را سر دادند. پرچم فلسطین به طول چند متر از یکی از پنجره‌های هتل آویزان شده بود و دیگر تظاهرکنندگان با در دست داشتن بنرها یا بلندگوها، تجمع کردند.
رئيس‌جمهوری امریکا به‌خاطر این‌که با معترضان روبه‌رو نشود، از ورودی پشتی وارد ساختمان محل برگزاری ضیافت شد که با شمار کمتری از معترضان خواستار آتش‌بس در غزه مواجه شد.
مقامات سیاسی و خبرنگاران شرکت کننده در ضیافت سالانه خبرنگاران کاخ سفید و در راس آنها بایدن، با انبوهی از پرسش‌ها در مورد سرنوشت فلسطینیان در نوار غزه روبرو خواهند شد.
در نامه سرگشاده شمار زیادی از روزنامه نگاران فلسطینی که خواستار تحریم این رویداد سالانه بودند، آمده است: «شما مسئولیت ویژه ای دارید که حقیقت را به قدرتمندان بگویید و از صداقت روزنامه نگاری حمایت کنید. زمانی که روزنامه نگاران در غزه صرفا به دلیل انجام وظیفه روزنامه نگاری خود دستگیر، شکنجه و کشته می‌شوند، سکوت شما خبرنگاران از روی ترس یا امور مرتبط با حرفه تان، پذیرفتنی نیست».
طبق گزارش کمیته حفاظت از روزنامه نگاران مستقر در نیویورک، از زمان آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر، دست کم 97 روزنامه نگار از جمله 92 خبرنگار فلسطینی کشته و 16 نفر زخمی شده‌اند.

معترضان طرفدار فلسطین در 27 آوریل 2024 روبروی نشست خبرنگاران کاخ سفید در واشینگتن تظاهرات کردند (AFP)
معترضان طرفدار فلسطین در 27 آوریل 2024 روبروی نشست خبرنگاران کاخ سفید در واشینگتن تظاهرات کردند (AFP)


از سویی جنبش «کد پینک»(زنان برای صلح) راه پیمایی را از یکی از پارک‌های مجاور محل برگزاری مراسم، ترتیب داد. این جنبش در سایت خود نوشت: «رسانه‌های آمریکایی، روایت‌های ضد فلسطینی را تکرار می‌کنند و جنایات جنگی اسرائیل را نادیده می‌گیرند».
فعالیت این جنبش اخیراً در دانشگاه‌های آمریکا افزایش یافته که نشان‌دهنده خشم فزاینده در داخل پایگاه حزب دموکرات است که بایدن برای شکست دونالد ترامپ، رقیب احتمالی خود در انتخابات ریاست‌ جمهوری، به آن نیاز دارد.
کلی اودانل، رئیس انجمن خبرنگاران کاخ سفید، از اظهار نظر در مورد اقدامات امنیتی مربوط به ضیافت شام خودداری کرد.
الکسی ورلی، سخنگوی سرویس مخفی ایالات متحده، با اجتناب از اظهار نظر بیشتر گفت: «ایمنی و امنیت افرادی که از آنها محافظت می‌کنیم، اولویت اصلی سرویس مخفی است».
ماه‌هاست که رئیس‌جمهوری آمریکا به هر جایی می‌رود، تظاهرکنندگان برای اعتراض به حمایت او از اسرائیل و مطالبه آتش‌بس در غزه تجمع می‌کنند.
در ضیافت شام خبرنگاران کاخ سفید که سابقه برگزاری در یک قرن گذشته در امریکا را دارد، 2 هزار روزنامه‌نگار، سیاستمدار و چهره مشهور حضور می‌یابند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید