بایدن: تا زمانی که حماس گروگان‌ها را آزاد نکرده آسوده نخواهم نشست

رئیس جمهوری آمریکا: هر توافقی میان اسرائیل و حماس حاصل شود قرار است بازگشت سایر گروگان‌های آمریکایی به خانواده‌هایشان را تضمین کند و تا زمانی که همه آن‌ها آزاد نشوند دست از تلاش خود بر نخواهم داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که نشانه‌های مثبتی در مذاکرات مصر و اسرائیل درباره توافق بین تل‌آویو و حماس آشکار می‌شود، جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، شنبه 8 اردیبهشت تأکید کرد او تا زمانی که گروگان‌های در بند حماس به آغوش خانواده‌هایشان بازگردانده نشوند، آسوده نخواهد نشست.

بایدن، شنبه روی پلتفرم «ایکس» با نشر عکسی از خود نوشت: «تا زمانی که هر کدام از گروگان‌ها مانند «ابیگیل» که از خانواده‌هایشان ربوده شده‌اند و در بند حماس به سر می‌برند، به آغوش عزیزانشان برنگردند، آرام نخواهم گرفت».

Advertisement

تصویر ضمیمه شده از رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا او را در حالی نشان می‌دهد که یک دختر 4 ساله اسرائیلی را در آغوش گرفته است. این دختر اسرائیلی نزد حماس در نوار غزه گروگان بود و چند روز پیش پس از آزادی او مورد استقبال بایدن قرار گرفته بود.

پیش از این، اکانت بایدن در پلتفرم «ایکس» تصویری از او در کنار کودکی به نام «ابیگیل ایدان» منتشر کرده بود که همراه با کامنتی نوشته بود: «سال گذشته موفق شدیم ابیگیل، دختر 4 ساله‌ای که توسط حماس ربوده شده بود را آزاد کنیم. او فوق‌العاده است و در حال بهبودی از شوک است.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: «زمانی که دیروز با هم گذراندیم به عنوان یادآوری کار پیش روی ما برای آزادی همه گروگان‌های باقی‌مانده نزد حماس بود.»

گفتنی است که این کودک گروگان آزاد شده، دارای تابعیت دوگانه آمریکایی و اسرائیلی است و پس از کشته شدن والدینش در حمله 7 اکتبر توسط حماس ربوده شده بود. این کودک حدود 7 هفته پس از ربوده شدنش به عنوان اولین گروگان آمریکایی در چارچوب توافق مبادله گروگان‌ها و زندانیان میان اسرائیل و حماس، آزاد شد.

تضمین امنیت گروگان‌های آمریکایی

بایدن در اظهارات مطبوعاتی خود گفت: «به عنوان رئیس جمهور، اولویتی بالاتر از تضمین امنیت شهروندان آمریکایی که در سرتاسر جهان به گروگان گرفته شده‌اند، ندارم.»

وی همچنین ادامه داد: «این همان چیزی است که آن را به امور امنیت ملی مرتبط می‌دانم، و من و دولتم را بر آن داشت تا از اولین لحظات حمله حماس با شرکای منطقه‌ای همکاری نزدیک داشته باشیم تا نهایت تلاش خود را برای اطمینان از آزادی شهروندان‌مان به کار بگیریم.»

رئیس جمهوری آمریکا در این باره خاطرنشان کرد: «هر توافقی که میان اسرائیل و حماس حاصل شود قرار است بازگشت سایر گروگان‌های آمریکایی به خانواده‌هایشان را تضمین کند و تا زمانی که همه آن‌ها آزاد نشوند دست از تلاش خود بر نخواهم داشت».

آزادی 20 تا 40 گروگان اسرائیلی

این اظهارات پس از آن بیان شد که شبکه خبری قاهره شنبه گزارش داد که مصر پیشنهادی را برای آزادی 20 تا 40 گروگان اسرائیلی در ازای دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه به حماس ارائه کرده است.

شبکه «نیمه رسمی» مصر گزارش داد که این احتمال وجود دارد که ظرف چند روز آینده بین جنبش حماس در غزه و طرف اسرائیلی توافقی حاصل شود، هرچند که در این زمینه ملاحظاتی وجود دارد.

«استقبال از هرگونه پیشنهاد»

از سوی دیگر حماس استقبال خود را از هرگونه پیشنهادی که به توقف نهایی «تهاجم نظامی» اسرائیلی و خروج نیروهای آن از نوار غزه منجر شود، اعلام کرد.

طبق برآورد مقامات اسرائیلی، پس از آزادی حدود 100 نفر در توافق قبلی در اواخر نوامبر گذشته، کماکان نزدیک به 129 گروگان اسرائیلی از جمله 34 نفر که احتمالا جان خود را از دست داده‌اند کماکان در باریکه تحت محاصره غزه نگهداری می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید