سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا: احتمالا پوتین دستور قتل ناوالنی را صادر نکرده است

به نوشته «وال استریت ژورنال»، نتایج این ارزیابی‌های واشینگتن درباره نقش پوتین در مرگ ناوالنی در حالی منتشر می‌شود که لئونید ولکوف، دستیار ارشد چهره فقید اپوزیسیون روسیه آن را «ساده‌لوحانه و احمقانه» توصیف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو ماه پس از مرگ رهبر اپوزیسیون دولت روسیه که در شرایطی مرموز در یک زندان در قطب شمال جان خود را از دست داد، سازمان‌های اطلاعات آمریکا در ارزیابی‌های خود از این حادثه به این نتیجه رسید که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه احتمالا دستور قتل آلکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف دولت روسیه در فوریه گذشته را صادر نکرده است.

نشریه «وال استریت ژورنال»، شنبه 8 اردیبهشت، به نقل از افراد آگاه گزارش داد که آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که پوتین دستور قتل مخالف سرسخت خود را صادر نکرده است.

پذیرش گسترده

این منابع آگاه در ادامه توضیح دادند «این نتایج که توسط چندین سازمان اطلاعاتی از جمله سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، دفتر مدیر اطلاعات ملی و واحد اطلاعات وزارت خارجه آمریکا بررسی شده به طور گسترده‌ای نزد نهادهای اطلاعاتی پذیرفته شده است».

افزون بر این، این منابع اشاره کردند که ارزیابی واشینگتن بر اساس مجموعه‌ای از اطلاعات از جمله برخی گزارش‌های محرمانه اطلاعاتی و تحلیل حقایق عمومی مانند زمان مرگ ناوالنی و نحوه سایه انداختن آن بر پیروزی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری در مارس گذشته بوده است.

عدم سلب مسئولیت

این نشریه در ادامه گزارش خود افزود که واشینگتن به طور کلی و با توجه به اینکه مقامات مسکو طی سال‌ها ناوالنی را هدف قرار داده‌ا‌ند و او را به اتهاماتی که غرب آن‌ها را دارای انگیزه‌های سیاسی می‌داند، زندانی کرده‌اند، رئیس جمهوری روسیه را از مسئولیت قتل این سیاستمدار مخالف دولت روسیه مبرّا نمی‌کند.

رهبر اپوزیسیون روسیه در سال 2020 نیز با یک عامل اعصاب مسموم شده بود، در عین حال اما کاخ کرملین همواره دخالت مسکو در آن حادثه را رد کرده است.

«ساده‌لوحانه و احمقانه»

به نوشته این مجله آمریکایی، نتایج این ارزیابی‌های واشینگتن درباره نقش پوتین در مرگ ناوالنی در حالی منتشر می‌شود که لئونید ولکوف، دستیار ارشد چهره فقید اپوزیسیون روسیه آن را «ساده لوحانه و احمقانه» توصیف کرده است.

شایان ذکر است الکسی ناوالنی که در سن 47 سالگی درگذشت، یکی از سرسخت‌ترین منتقدان پوتین در داخل کشورش بود. متحدان او که مقامات مسکو آنها را افراط‌گرا توصیف می‌کنند، رهبر کرملین را به قتل رهبر اپوزیسیون متهم کرده و اعلام کردند که برای اثبات اتهامات خود علیه مقامات دولتی روسیه شواهدی ارائه خواهند داد.

از دیگر سو کاخ کرملین هرگونه دخالت دولت روسیه در مرگ ناوالنی را رد کرده و حتی رئیس جمهوری روسیه حادثه مرگ این مخالف سرشناس خود را غم‌انگیز توصیف کرده است.
رئیس جمهوری روسیه همچنین اعلام کرده بود که او حاضر است این سیاستمدار زندانی را در یک مبادله زندانی به غرب تحویل دهد به این شرط که ناوالنی دیگر به روسیه بازنگردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید