تشدید حملات روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ تاکید پنتاگون بر ارسال پاتریوت به کی‌یف

وزیر دفاع آمریکا از درنظر گرفتن «پاترویوت» به عنوان یک راه‌حل جادویی برای اوکراین هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که گزارش‌ها حاکی از حملات موشکی جدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین است، وزیر دفاع آمریکا از تلاش غرب برای انتقال شمار بیشتری از سامانه‌های ضدموشکی «پاتریوت» به اوکراین خبر داد.

مقامات اوکراینی، شنبه هشتم اردیبهشت، گزارش دادند که روسیه شامگاه جمعه طی «حمله شدید» با 34 موشک، تأسیسات انرژی را در سه منطقه اوکراین هدف قرار داد که 21 فروند از این موشک‌ها رهگیری و منهدم شد.

یک مقام ارشد امنیتی اوکراین گفت روسیه حمله علیه شبکه راه‌آهن اوکراین را با هدف آماده‌سازی برای آغاز حمله جدید و «فلج کردن» مسیرهای تدارکاتی و توقف حمل و نقل محموله‌های نظامی، از جمله کمک‌های غربی به اوکراین، تشدید کرده است.

بزرگترین حمله پهپادی اوکراین

این در حالی است که مسکو اعلام کرد اوکراین در بزرگترین حمله پهپادی منطقه کراسنودار در جنوب روسیه و شبه‌جزیره کریمه را هدف قرار داد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌‌ای تاکید کرد 68 پهپاد اوکراینی رهگیری شدند که 66 فروند در آسمان کراسنودار و دو فروند در کریمه منهدم شدند.

تاکید آستین بر ارسال پاترویوت به اوکراین

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «هنوز اقدام ما درباره تامین سامانه پاتریوت و آنچه در آینده می‌توانیم انجام دهیم مشخص نیست».

آستین افزود: «به باور من در آینده، بر اساس نتایج همکاری با شماری از کشورها، قادر خواهیم بود مقدمات افزایش ارسال این سامانه به اوکراین را فراهم کنیم».

وزیر دفاع آمریکا همچنین از درنظر گرفتن «پاترویوت» به عنوان راه‌حل جادویی برای اوکراین هشدار داد.

انتقال پاتریوت از دیگر مناطق

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد کاخ سفید امکان انتقال سامانه‌های موشکی پاتریوت به اوکراین را در صورتی که آن‌ها را از مناطق استقرارشان، از جمله در خاورمیانه خارج کند، محتمل می‌داند.

سالیوان در مصاحبه‌ای با «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت: «سامانه‌های آمریکایی پاتریوت در سراسر جهان، از جمله در خاورمیانه، برای تامین امنیت نیروهای آمریکایی توزیع شده‌اند».

طبق گفته سالیوان، ایالات متحده میزان تولید گلوله‌های توپخانه را دو برابر کرده و «در نظر دارد به منظور کمک به اوکراین بار دیگر تا پایان سال آن را دو برابر کند».

وزیر دفاع آمریکا روز گذشته از خرید تسلیحات جدید برای اوکراین به ارزش 6 میلیارد دلار خبر داد.

بسته کمکی اولیه واشینگتن برای اوکراین شامل وسایل نقلیه و مهمات پدافند هوایی «استینگر»، مهمات اضافی برای سامانه‌های موشکی توپخانه متحرک، مهمات توپخانه 155 میلی متری، مهمات ضد تانک و سایر تسلیحاتی است که می‌توانند بلافاصله در میدان نبرد عملیاتی شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید