وزیر دفاع روسیه: نزدیک‌شدن نیروهای «ناتو» به مرزهای ما یک تهدید است

شویگو: مسکو هیچ منافع ژئوپلیتیکی و نظامی در حمله به کشورهای ناتو ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که رزمایش‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» جمعه 7 اردیبهشت در فنلاند در نزدیکی مرز روسیه آغاز خواهد شد، مسکو آن را «اقدامی تحریک آمیز» خواند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه بر این باور است که کشورش در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای حمله به کشورهای «ناتو» ندارد و قبلا نیز نداشته است.

شویگو در جریان نشست وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در آستانه پایتخت قراقستان با این بیان که روسیه هرگز ناتو را تهدید نکرده است، تاکید کرد مسکو هیچ منافع ژئوپلیتیکی و نظامی در حمله به کشورهای ناتو ندارد.

وزیر دفاع روسیه افزود: «ما در کمال سادگی مشغول حفاظت از مردم و اراضی تاریخی خود هستیم و مسکو حداکثر تلاش خود را برای حفظ ثبات استراتژیک و موازنه قوای جهانی انجام می‌دهد».

نزدیکی نیروهای ناتو به مرز روسیه

شویگو در عین حال اعلام کرد که نیروهای ناتو به مرزهای کشورش نزدیک شده‌اند که تهدیدی بیشتر را ایجاد کرده است.

درهمین رابطه، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه چهارشنبه پنجم اردیبهشت، به رسانه‌‌های روسیه گفته بود: «مانورهای نظامی ناتو در نزدیکی مرز روسیه، ماهیتی تحریک‌آمیز داشته و اعمال فشار نظامی بر فدراسیون روسیه از طریق نمایش قدرت را دنبال می‌کند».

زاخارووا تهدید کرد که این رزمایش‌ها، خطر حوادث محتمل نظامی را بالا می‌برند.

33 هزار نظامی ناتو

شویگو، چند روز پیش اعلام کرده بود که پیوستن سوئد به ناتو منجر به تشدید تنش‌های نظامی و سیاسی شد و شمار نیروهای ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه در حال حاضر به 33 هزار نظامی رسیده است.

او در دیدار با فرماندهان ستادهای وزارت دفاع گفت که پیوستن سوئد به ناتو در اوایل مارس گذشته، تنش نظامی و سیاسی در محورهای استراتژیک غرب و شمال غرب را افزایش داده است.

از سویی الکساندر اشتوب، رئیس جمهوری فنلاند، هفته گذشته اعلام کرد که پیوستن این کشور به ناتو در یک سال پیش، فنلاند را به کشور«خط مقدم» تبدیل کرد زیرا باعث دو برابر شدن مرز قلمرو ناتو با روسیه شد.

فنلاند که در آوریل 2023 سی و یکمین کشور عضو ناتو شد، 1340 کیلومتر مرز زمینی با روسیه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید