دیدار وزرای خارجه آمریکا و چین؛ هشدار درباره افزایش سوءتفاهم میان دو کشور

وزیر خارجه چین: روابط دو کشور با همه انواع موانع مواجه است و حقوق مشروع چین برای توسعه، به‌شکلی غیرمنطقی محدود شده و منافع اساسی ما با چالش‌هایی روبرو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با دیدار جمعه 7 اردیبشهت آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با وانگ یی، همتای چینی او، گفت‌وگوها میان آمریکا و چین در مورد شماری از مسائل بحث برانگیز دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی آغاز شد.

دو طرف در آخرین روز از دومین سفر بلینکن به پکن و دیدار برنامه‌ریزی شده او با رئیس جمهوری چین قبل از بازگشت به واشینگتن، در مورد خطرات سوء تفاهم بین دو کشور هشدار دادند.

وزیر خارجه چین در این دیدار به همتای آمریکایی خود گفت که ایالات متحده، مانع توسعه کشورش می‌شود.

او در ابتدای این دیدار افزود که «کشتی غول پیکر» روابط چین و آمریکا، مستقر شده است، اما عوامل منفی در این روابط، همچنان در حال افزایش و انباشت است.

انواع موانع

به گزارش «رویترز»، وزیر خارجه چین با تاکید بر این که «روابط دو کشور با همه انواع موانع مواجه است»،افزود: «حقوق مشروع چین برای توسعه، به‌شکلی غیرمنطقی محدود شده و منافع اساسی ما با چالش‌هایی روبرو است».

بلینکن نیز در پاسخ گفت که «دیپلماسی پویا» برای پیشبرد دستور کار تعیین شده توسط جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ، همتای چینی او در دیدار نوامبر گذشته آنها در سانفرانسیسکو، مورد نیاز است.

او با این بیان که «دیپلماسی مستقیم و رودررو، گریز ناپذیر است»، خاطرنشان کرد: «موضع ما در مورد زمینه‌هایی که در آن اختلاف نظر داریم، شفاف‌سازی تا حد امکان است تا دست کم از بروز سوء تفاهم و محاسبات غلط جلوگیری شود».

مذاکرات این دو ابر قدرت در ماه‌های اخیر، با وجود جدی‌تر شدن اختلافات و افزایش نگرانی‌ها در مورد احتمال بروز درگیری این دو اقتصاد بزرگ جهان، گسترش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید