دادگاه ترامپ؛ مرزهای مصونیت قضایی رئیس‌جمهوری آمریکا تا کجاست؟

حکم نهایی دیوان عالی کشور ممکن است اتهامات دادستان ویژه وزارت دادگستری آمریکا علیه ترامپ را محدود کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پرونده وزارت دادگستری ایالات متحده علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، دادگاه عالی این کشور همسو با تیم حقوقی ترامپ معتقد است که رهبران آمریکا باید قدری مصونیت قضایی داشته باشند، وگرنه نمی‌توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند.

به گزارش «رویترز»، در پرونده تلاش ترامپ برای لغو کردن انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 که وی به جو بایدن باخت، بیشتر قاضی‌های دادگاه عالی در جلسه دو ساعت و نیمه روز پنجشنبه نشان دادند که با قدری مصونیت برای رئیس‌جمهوری موافقند، اما با ادعای «مصونیت مطلق» ترامپ موافق نبودند.

به گفته رویترز، ادعای مصونیت مطلق که تیم حقوقی ترامپ آن را مطرح کرده و بر آن اصرار می‌ورزد، برابر پرسش‌هایی فرضی شامل فروش اسرار هسته‌ای، رشوه گیری، یا طرح‌ریزی برای ترور یا کودتا علیه دولت آمریکا رنگ باخت.

پس از آنكه دادگاه‌های معمولی ادعای ترامپ درباره مصونیت او در چهار پرونده کیفری علیه وی را رد کردند، رئیس‌جمهوری پیشین به دادگاه عالی آمریکا تقضای تجدید نظر داد. ترامپ معتقد است چون آن اعمال را در زمان تصدی مقام ریاست‌ جمهوری انجام داده است، پس باید از هر گونه پیگرد مصون باشد.

حکم نهایی دیوان عالی کشور ممکن است اتهامات دادستان ویژه وزارت دادگستری آمریکا علیه ترامپ را محدود کند، اما به نظر می‌رسد که حداقل بخش‌هایی از کیفرخواست دادستان ویژه به قوت خود باقی بماند.

با این وجود، حکم دادگاه عالی کشور می‌تواند محاکمه ترامپ را به تأخیر بیندازد، به ویژه اگر دادگاه عالی تصمیم بگیرد مدتی را صرف آموزش دادگاه‌های پایین‌تر برای استفاده از دستورالعمل جدید خود کند.

به گفته رویترز، ترامپ به عنوان نامزد جمهوری‌خواهان، جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات را در انتخابات ریاست جمهوری 5 نوامبر به چالش خواهد کشید. ترامپ اولین رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده است که تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید