وزارت خارجه آمریکا ارسال موشک‌های دوربرد «اتاکمز» به اوکراین را تایید کرد

نشریه «پولیتیکو»: آمریکا مخفیانه موشک‌های دوربرد به اوکراین ارسال کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار گزارش‌های مبنی بر ارسال مخفیانه موشک‌های دوربرد از آمریکا به اوکراین، وزارت خارجه ایالات متحده چهارشنبه 5 اردیبهشت ارسال موشک‌های دوربرد «اتاکمز» از این کشور به اوکراین را تایید کرد.

نشریه «پولیتیکو»، به نقل از منابع امریکایی گزارش داد که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، ماه گذشته برای اولین بار طی جنگ دو ساله اوکراین با روسیه، مخفیانه موشک‌های دوربرد را به اوکراین ارسال کرد و ارتش اوکراین تاکنون دو بار از آن‌ها در حمله به خطوط روسیه استفاده کرده است.

یک مقام ارشد دولت بایدن و دو مقام آمریکایی خاطرنشان کردند که ایالات متحده، مارس گذشته، با انتقال تعدادی از سامانه‌های موشکی تاکتیکی با برد تا 200 مایل به ارتش اوکراین موافقت کرد و به نیروهای اوکراینی اجازه داد تا اهداف بیشتری از نیروهای روسیه را در داخل قلمرو اوکراین به خطر بیندازند.

یکی از مقامات آمریکایی در این باره گفت که دولت آمریکا موشک‌های دوربرد «ATACMS» را در بسته کمک نظامی یک میلیارد دلاری جدیدی به کی‌یف که روز چهارشنبه توسط بایدن تصویب شد، گنجانده است.

ارائه نسخه دوربرد «ATACMS»به بحث درازمدت میان آمریکا و اوکراین پایان می‌دهد، چرا که اوکراین سال‌هاست که تقاضای دریافت چنین سلاحی را می‌کرد.

ایالات متحده در ماه اکتبر یک نسخه میان برد از این موشک‌ها را به اوکراین فرستاد، با این وجود کییف همچنان به فشار وارد کردن برای خرید بیشتر این گونه تسلیحات که به آن امکان می‌دهد به پشت خطوط روسیه حمله کند، ادامه داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید