معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران حکم اعدام توماج صالحی را شدیدا محکوم کرد

قوه قضائیه جمهوری اسلامی گفته است که حکم صالحی «قابل فرجام‌خواهی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با انتشار پستی در شبکه اجتماعی «ایکس»، صدور حکم اعدام برای توماج صالحی خواننده رپ اعتراضی ایرانی را به شدت محکوم کرد.

پیلی، نوشت که ما حکم اعدام توماج صالحی و پنج سال زندان سامان یاسین [خواننده زندانی] را به شدت محکوم کرده و خواستار آزادی فوری آن‌ها هستیم.

Advertisement

او افزود: «این‌ها آخرین نمونه‌های برخورد بی‌رحمانه حکومت ایران با شهروندان، نادیده گرفتن حقوق بشر و هراس از تغییرات دموکراتیکی است که مردم ایران به دنبال آن هستند.»

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در این رابطه گفت: «ما آن گزارش‌های نگران کننده را دیده‌ایم. در مورد کسی صحبت می‌کنیم که قبلاً در بازداشت با شکنجه و سایر رفتارهای خشن روبرو شده است.»

امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی، چهارشنبه پنجم اردیبهشت در مصاحبه با روزنامه «شرق» گفت دادگاه انقلاب در اقدامی بی‌سابقه، حکم دیوان عالی درباره لغو حکم دادگاه بدوی برای موکلش را «ارشادی» دانست و صالحی را به اتهام «افساد فی الارض»، به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم کرد.

جلسه رسیدگی به پرونده توماج صالحی با اتهامات «تشویق به اعمال خشونت‌آمیز از طریق سامانه‌های رایانه‌ای» و «نشر اکاذیب از طریق رایانه» در دادگاه کیفری دو اصفهان اسفند گذشته برگزار شده بود. دادگاه انقلاب اصفهان، ابتدا صالحی را بابت اتهام افساد فی‌الارض در پرونده تشکیل شده به شش سال و سه ماه حبس محکوم کرد.

سپس دیوان عالی حکم صادر شده پیشین برای توماج صالحی را لغو کرد، اما وکیل او خبر داد که بعد از نقض حکم در دیوان عالی کشور و لزوم حذف دو عنوان اتهامی، دادگاه انقلاب پرونده را به دادسرای اصفهان بازگرداند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید