سازمان تجارت دریایی بریتانیا: گزارشی مبنی بر وقوع حادثه در سواحل عدن دریافت کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرد که گزارشی مبنی بر وقوع یک حادثه در 15 مایل دریایی جنوب غربی عدن یمن دریافت کرده است.

این سازمان با انتشار بیانیه کوتاهی در پلتفرم «ایکس» از همه کشتی‌ها هنگام عبور از این منطقه خواست احتیاط کنند و هرگونه حادثه مشکوکی را گزارش دهند.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت که نهادهای ذیربط در حال بررسی این حادثه هستند.

انهدام یک موشک حوثی‌ها بر فراز خلیج عدن

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که یکی از کشتی‌های ائتلاف با موفقیت، یک موشک بالستیک ضد‌کشتی که از مناطق تحت کنترل حوثی‌‌های مورد حمایت ایران در یمن بر فراز خلیج عدن پرتاب شد را منهدم کردند.

«سنتکام»، پنج‌شنبه 6 اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «این موشک بالستیک ضدکشتی احتمالاً کشتی تجاری «یورک تاون» را هدف قرار داده بود.»

سنتکام افزود این حادثه که حدود ساعت 11:51 صبح (به وقت صنعا) رخ داد، منجر به وقوع هیچگونه خسارتی در کشتی‌های آمریکایی، ائتلاف یا تجاری نشده است.

به گفته سنتکام، طی رویدادی جداگانه، نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده با پهپاد را بر فراز مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن منهدم کرد.

به گفته فرماندهی مرکزی آمریکا این اقدام پس از آنکه «مشخص شد که این موشک و پهپادها تهدیدی فوری برای نیروهای آمریکایی، ائتلاف و کشتی‌های تجاری در منطقه هستند» اتخاذ شد.

فرماندهی مرکزی آمریکا، دوشنبه 27 فروردین، اعلام کرده بود که نیروهای ارتش این کشور در چارچوب حق دفاع از خود، 4 پهپاد را در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی در یمن منهدم کردند.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حدود 73 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد مسیر طولانی‌تر و گران‌تر در اطراف آفریقا را طی کنند.

این حملات همچنین منجر به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» شد که مملو از مواد خطرناک بود. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن 3 ملوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید