توافق آلمان و بریتانیا برای تقویت همکاری‌های دفاعی

ریشی سوناک: در حالی که جهان در خطرناک‌ترین وضعیت خود قرار دارد، صنعت اسلحه‌سازی بریتانیا باید خود را در «وضعیت جنگی» حساب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، و اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان در جریان دیدار روز چهارشنبه خود توافقی برای همکاری‌های دفاعی نزدیکتر امضا کردند و در عین حال متعهد شدند تا به پشتیبانی از نبرد دفاعی اوکراین در برابر روسیه «هر قدر که طول بکشد» ادامه دهند.

به گزارش «رویترز»، رهبر بریتانیا، یک روز پس از اعلام اینکه تا سال 2030 هزینه‌های دفاعی کشورش را به 2.5 درصد تولید ناخالص داخلی سالانه افزایش می‌دهد، و با ذکر اینکه این چالشی برای سایر کشورهای اروپایی است تا رویکردی مشابه اتخاذ کنند، از روابط نزدیکتر کشورش با آلمان استقبال کرد.

رهبران دو کشور اعلام کردند که قصد دارند سیستم‌های توپخانه‌ کنترل از راه دور «هوویتزر 155 میلیمتری» را در همکاری با یکدیگر توسعه دهند، و درباره همکاری در پروژه‌های انرژی، از جمله سرمایه‌گذاری در بخش انرژی آلمان گفت‌وگو کنند.

شولتس فراخوانی برای اعضای اتحاد نظامی «ناتو» و دیگر متحدان غربی صادر کرد تا تحویل سیستم‌های پدافند هوایی به اوکراین را افزایش دهند. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین بارها تاکید کرده که چنین سیستم‌هایی برای محافظت از اوکراین در برابر بمباران روسیه به شدت مورد نیاز هستند.

صدر اعظم آلمان همچنین گفت که برلین در اوایل ماه جاری یک سیستم پدافند هوایی «پاتریوت» ساخت ایالات متحده و موشک‌های دفاع هوایی به اوکراین اهدا کرده است تا کی‌یف با کمک آنها بتواند جلوی حملات افزایش‌یافته روسیه به زیرساخت‌های انرژی خود را بگیرد.

به گفته رویترز، نشست برلین اولین باری بود که سوناک از زمان نخست وزیر شدن در اکتبر 2022 به آلمان سفر می‌کرد. رهبر بریتانیا از این فرصت برای اعلام افزایش هزینه‌های دفاعی کشورش استفاده کرد و گفت در حالی که جهان از زمان جنگ سرد در خطرناک‌ترین وضعیت خود قرار دارد، صنعت اسلحه‌سازی بریتانیا باید خود را در «وضعیت جنگی» حساب کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید