مخالفت شديد چین با گنجاندن تایوان در کمک‌های مصوب کنگره آمریکا

کنگره آمریکا روز گذشته یک بسته قانونی برای کمک‌های امنیتی به اوکراین، اسرائیل و تایوان را تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر امور تایوان در چین، چهارشنبه پنجم اردیبهشت، از مخالفت شدید پکن با بسته قانونی کنگره آمریکا، که شامل ارائه کمک‌های نظامی به تایپه است، خبر داد.

سخنگوی دفتر امور تایوان چین از ایالات متحده خواست به تعهد خود مبنی بر عدم حمایت از استقلال تایوان عمل کرده و ارائه هرگونه تسلیحات به این جزیره را متوقف کند.

کنگره آمریکا در روز گذشته یک بسته قانونی چهار لایحه‌ای تصویب کرد که بر اساس آن، واشینگتن به اوکراین، اسرائیل و تایوان کمک امنیتی ارائه می‌کند.

ارتش تایوان، در این زمینه، ضمن اشاره به پرواز جنگنده‌های چینی در نزدیکی این جزیره اعلام کرد، درباره نحوه استفاده از بودجه 95 میلیارد دلاری آمریکا در این مصوبه جدید خواهد کرد.

پکن بارها اعلام کرده است که حتی اگر مجبور به کارگیری از نیروی نظامی شود، جزیره خودگردان تایوان را به چین باز می‌گرداند.

روز سه‌شنبه، مجلس سنا با اکثریت 79 رای موافق در برابر 18 رای مخالف، با یک بسته چهار لایحه‌ای برای ارائه کمک‌های نظامی و امنیتی به مبلغ 95 میلیارد دلار به اوکراین، تایوان، اسرائیل و شرکای آمریکا در اقیانوس هند و آرام موافقت کرد.

در این بسته قانونی 61 میلیارد دلار برای اوکراین، 26 میلیارد دلار برای اسرائیل و غیرنظامیان در مناطق درگیری در سراسر جهان و 8.12 میلیارد دلار برای «مقابله با چین کمونیست» در اقیانوس هند و آرام اختصاص داده شده است.

این قانون همچنین شامل اقداماتی برای انتقال دارایی‌های مصادره شده روسیه به اوکراین و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران است.

چهارمین لایحه، که مجلس نمایندگان هفته گذشته به این بسته اضافه کرد، شامل ممنوعیت احتمالی رسانه اجتماعی «تیک تاک» در آمریکا است. بر اساس این قانون، اگر تیک‌تاک به سرعت روابط خود با شرکت«بایت دنس» را قطع نکند، واشینگتن می‌تواند این رسانه اجتماعی را ممنوع کند. بایت دنس یک شرکت فناوری مستقر در چین و مالک تیک تاک است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید