روسیه و اوکراین با میانجی‌گری قطر برای تبادل 48 کودک آواره جنگی توافق کردند

پس از انعقاد اولین نشست میان مسئولان روسی و اوکراینی درباره این موضوع در قطر 29 کودک به اوکراین و 19 کودک به روسیه بازگردانده خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماریا لووا- بلوا، کمیسر امور کودکان در ریاست جمهوری روسیه چهارشنبه پنجم اردیبهشت از دست‌یابی به توافقی با طرف اوکراینی برای تبادل 48 کودک آواره جنگی خبر داد.

کمیسر امور کودکان در نهاد ریاست جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت که پس از انعقاد اولین نشست میان مسئولان روسی و اوکراینی درباره این موضوع حساس در قطر که با میانجی‌گری دوحه انجام می‌شود «29 کودک به اوکراین و 19 کودک به روسیه بازگردانده خواهند شد.»

از سال 2023 حکم بازداشت از سوی دیوان کیفری بین‌المللی علیه این مقام روسی، همانند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور، به‌ظن نقش داشتن آنها در کوچاندن عامدانه و اجباری کودکان اوکراینی به خاک روسیه، صادره شده است.

حکم بازداشت دادگاه کیفری بین‌المللی علیه این مقامات روسی در پی این اعتقاد صادر شد که هزاران کودک اوکراینی از مناطق جنگی آواره نشده‌اند بلکه توسط دولت روسیه عامدانه و به اجبار به خاک این کشور کوچانده شده‌اند، موضوعی که مسکو آن را به شدت مردود دانسته است.

در ماه مارس گذشته پس از عملیات مشابهی در ماه قبل از آن که شامل بازگرداندن 11 فرد زیر سن قانونی شد، با میانجی‌گری قطر، 4 کودک اوکراینی از روسیه به کشورشان بازگردانده شدند.

بنا بر اعلام طرف‌های روسی و اوکراینی، قطر طی ماه‌های گذشته برای بازگرداندن کودکان اوکراینی که از فوریه 2022 در خاک روسیه به سر می‌برند، به عنوان میانجی ایفای نقش کرده است.

بنا بر برآوردهای دولت اوکراین تعداد کودکان و افراد زیر سن قانونی اوکراینی که روسیه آنها را به‌طور عمد و به اجبار به خاک خود کوچانده است به بیش از 20 هزار نفر می‌رسد و احتمالا شمار کلی آنها به میزان زیادی بیش از آمار رسمی اعلام شده است.

طبق اعلام مقامات کییف تاکنون کمتر از 400 نفر از این کودکان کوچ داده شده، از روسیه به کشورشان بازگردانده شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید