جزئیات بسته 95 میلیاردی تصویب شده برای اوکراین و اسرائیل

بایدن: کنگره آمریکا با تصویب این قانون به «ندای تاریخ» پاسخ داد که هدف آن، تقویت امنیت ملی ما و ارسال پیامی به جهان درباره قدرت رهبری آمریکا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مجلس سنا، سه‌شنبه 4 اردیبهشت، با 79 رای موافق و 18 رای موافق، چهار لایحه بسته 95 میلیارد دلاری را تصویب کرد. بسته‌ای که بیشتر آن، کمک نظامی به اوکراین، اسرائیل، تایوان و شرکای ایالات متحده در اقیانوس هند و اقیانوس آرام است.

این چهار لایحه در قالب یک بسته در سنا ادغام شدند که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد چهارشنبه (امروز) آن را امضا خواهد کرد تا به قانون تبدیل شوند.

موارد شمول این بسته‌های کمک

لایحه اول، 61 میلیارد دلار به اوکراین، لایحه دوم 26 میلیارد دلار به اسرائیل و کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در مناطق درگیری در سراسر جهان و لایحه سوم 8.12 میلیارد دلار را برای «مقابله با چین» در منطقه هند و اقیانوس آرام تخصیص می‌دهد.

چهارمین لایحه، که مجلس نمایندگان هفته گذشته به این بسته اضافه کرد، ممنوعیت احتمالی رسانه اجتماعی «تیک تاک» را شامل می‌شود. این قانون شامل اقدامی است که به دولت اجازه می‌دهد «تیک تاک» را در صورت عدم قطع سریع روابطش با شرکت مادر چینی «بایت دانس»، در ایالات متحده ممنوع کند.

این قانون همچنین شامل اقداماتی برای انتقال دارایی‌های مصادره شده روسیه به اوکراین و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران می‌شود.

پاسخ به «ندای تاریخ»

به محض اعلام نتیجه رای گیری در سنا، سناتور چاک شومر، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه، ضمن ابراز خرسندی گفت: «سرانجام امشب، پس از بیش از شش ماه کار سخت و پیچ و خم‌های فراوان، آمریکا به تمام دنیا این پیام را می‌فرستد که ما به شما پشت نخواهیم کرد».

بلافاصله پس از تصویب متن این قانون در کنگره، بایدن، اعلام کرد که ایالات متحده «در این هفته ارسال سلاح و تجهیزات به اوکراین را آغاز خواهد کرد».

بایدن در بیانیه‌ای گفت: من این پیش‌نویس این قانون را امضا خواهم کرد و به محض این که (متن قانون) فردا روی میزم قرار بگیرد، برای مردم آمریکا سخنرانی خواهم کرد».

او افزود: «کنگره آمریکا با تصویب این قانون به «ندای تاریخ» پاسخ داد که هدف آن، «تقویت امنیت ملی ما و ارسال پیامی به جهان درباره قدرت رهبری آمریکا است».

ارسال تسلیحات برای اوکراین

طبق گفته دو مقام آمریکایی به «رویترز»، دولت در حال آماده سازی بسته کمک نظامی یک میلیارد دلاری برای اوکراین است که نخستین نوبت پرداخت از لایحه مربوط به کی‌یف را تشکیل می‌دهد.

این بسته شامل خودروها، سامانه موشکی دفاع هوایی «استینگر»، مهمات اضافی برای سامانه‌های موشکی توپخانه‌ای با تحرک بالا، مهمات توپخانه 155 میلیمتری، موشک‌های ضد تانک«تاو» و «جاولین» و دیگر تسلیحاتی است که می‌توانند بلافاصله در میدان نبرد مورد استفاده قرار گیرند.

چاک شومر، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از تصویب این بسته گفت: «این پیش‌نویس قانون امنیت ملی، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که کنگره بعد از زمانی طولانی برای حفاظت از امنیت آمریکا و امنیت دموکراسی غربی، تصویب کرده است».

به نظر تحلیلگران، سرازیر شدن تسلیحات به اوکراین می‌تواند به کی‌یف کمک کند تا جلوی پیش‌روی گسترده روسیه در سمت شرق اوکراین را بگیرد، گرچه رسیدن این کمک‌ها در زمانی که بایدن در سال گذشته درخواست کرده بود، سودمندتر بود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین بلافاصله از سنای آمریکا به خاطر تصویب این بسته تشکر کرد و در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «از مجلس سنا آمریکا به خاطر موافقت امروز خود با کمک‌های مهم و حیاتی به اوکراین سپاسگزارم».

تاثیر این کمک‌ها بر بحران غزه

هنوز مشخص نیست که بودجه اختصاص داده شده به اسرائیل، چه تأثیری بر درگیری در غزه خواهد داشت. اسرائیل تاکنون میلیاردها دلار کمک امنیتی از ایالات متحده دریافت کرده است. این بسته شامل کمک‌های بشردوستانه می‌شود که حامیان آن امیدوارند به فلسطینیان در غزه کمک کند.

مجلس نمایندگان با اکثریت قاطع 366 رای موافق و 58 رای مخالف، پیش‌نویس قانون مربوط به اسرائیل را تصویب کرد. 21 جمهوری‌خواه و 37 دموکرات با این لایحه مخالفت کردند. آرای مخالف جمهوری‌خواهان از سوی کسانی بود که به رویکرد مخالفت با کمک‌های خارجی به طور کلی پایبند بودند.

اسرائیل نیز بلافاصله از سنای ایالات متحده به خاطر رای مثبت آن به کمک نظامی، قدردانی کرد.

مخالفان دموکرات خواستار تلاش برای کاهش خسارات انسانی ویرانگر ناشی از عملیات اسرائیل در غزه در واکنش به حمله حماس در 7 اکتبر شدند.

این دومین بار در سال 2024 است که سنا به رهبری دموکرات‌ها با کمک‌های امنیتی به اوکراین، اسرائیل و حوزه هند و اقیانوس آرام موافقت می‌کند.

آخرین لایحه که بیش از دو ماه پیش صادر شد، از سوی 70 درصد از 100 عضو جمهوری‌خواه و دموکرات سنا حمایت شد ولی رهبران جناح جمهوری‌خواهد حاکم بر مجلس نمایندگان، تا هفته گذشته اجازه تصویب لایجه کمک‌های خارجی را نداده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size