آمریکا بسته تسلیحاتی یک میلیارد دلاری برای اوکراین آماده می‌کند

جو بایدن از کنگره خواسته بود تا یک بسته کمکی 60.8 میلیاردی دلار به اوکراین ارائه دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات آمریکایی روز سه‌شنبه به «رویترز» گفتند که واشینگتن در حال آماده کردن یک بسته کمکی تسلیحاتی به ارزش یک میلیارد دلار برای اوکراین است، که اولین بسته‌ای است که از محل لایحه جدید اوکراین-اسرائیل برداشت می‌شود.

این بسته شامل وسایل نقلیه، مهمات پدافند هوایی «استینگر»، مهمات اضافی برای سیستم‌های موشک توپخانه با تحرک بالا، مهمات توپخانه 155 میلی‌متری، مهمات ضد تانک، و سلاح‌های دیگری است که در میدان نبرد استفاده می‌شوند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از کنگره خواسته بود تا یک بسته کمکی 60.8 میلیاردی دلار به اوکراین ارائه دهد، اما این ابتکار برای مدتی طولانی متوقف شد هنگامی که جمهوری‌خواهان مجلس ماه‌ها از تصویب این بسته سر باز زدند.

سنای آمریکا روز سه‌شنبه به چهار لایحه که توسط مجلس تصویب شده است رای داد. اول برای اوکراین؛ دوم 26 میلیارد دلار برای اسرائیل؛ سوم 8.12 میلیارد دلار برای مقابله با نفوذ چین در منطقه اقیانوس هند و اقیانوس؛ و چهارم برای ممنوعیت بالقوه رسانه اجتماعی «تیک‌تاک» بود.

لایحه اوکراین همچنین مجوز انتقال ATACMS یعنی «سیستم‌های موشکی تاکتیکی ارتش» با برد 190 مایل را صادر کرده است، که کی‌یف متعهد شده از آنها داخل قلمرو روسیه استفاده نکند.

به گفته رویترز، روسیه طی هفته‌های اخیر بمباران شهرها و زیرساخت‌های انرژی اوکراین را افزایش داده است، و از طریق پیشروی نیروهای بی‌شمار و مجهز خود در جبهه شرق، کی‌یف را تحت فشار بیشتر گذاشته است.

لایحه اوکراین این اختیار را به بایدن می‌دهد تا تحت «برداشت اختیاری ریاست جمهوری»، 8 میلیارد دلار بیشتر برای کمک به اوکراین برداشت کند. این علاوه بر 3.9 میلیارد دلار باقی‌مانده از محل برداشت اختیاری قبلی است، که معنایش این است که بایدن اکنون می‌تواند بدون تصویب کنگره، در صورت درخواست اضطراری، تسلیحات اضافی به ارزش 11.9 میلیارد دلار به اوکراین ارسال کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید