گروسی: ایران تنها چند هفته با دستیابی به اورانیوم کافی برای ساخت بمب اتم فاصله دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به نزدیک‌شدن ایران به ساخت بمب هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.

گروسی، سه‌شنبه 4 اردیبهشت در اظهاراتی گفت که عدم دسترسی بازرسان بین‌المللی به تاسیسات هسته‌ای ایران و غنی‌سازی اورانیوم توسط این کشور باعث افزایش نگرانی‌ها درمورد فعالیت‌های هسته‌ای تهران شده است.

به گزارش «دویچه‌وله»، گروسی در مصاحبه اختصاصی با این رسانه آلمانی گفت که ایران «تنها چند هفته و نه چند ماه» با دستیابی به اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت بمب هسته‌ای فاصله دارد.

وی افزود: «اما این بدان معنا نیست که ایران دارای سلاح است یا در این مدت دارای سلاح هسته‌ای خواهد داشت.»

مدیرکل آژانس توضیح داد که «اگرچه رسیدن به غنی‌سازی اورانیوم تا سطح نظامی مایه نگرانی است، اما نمی‌توان نتیجه گرفت که ایران در حال حاضر دارای سلاح هسته‌ای است.»

گروسی گفت: «اهداف ایران در این زمینه مشخص نیست و فقط می‌توان در مورد آن حدس زد.»

تهران در سال 2015 با گروه 1+5 در خصوص برنامه هسته‌ای خود قراردادی منعقد کرد. بر اساس این توافق تهران در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران، تهران باید فعالیت‌های هسته‌‌ای خود را محدود کرده و صلح آمیز بودن آن را تضمین کند.

با این حال، ایالات متحده در سال 2018 در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران اعمال کرد که باعث شد ایران به تدریج از تعهدات هسته‌ای خود عقب‌نشینی کند.

بن‌بست در مذاکرات «برجام»

چند ماه پس از روی کار آمدن جو بایدن در اوایل سال 2021، ایران و پنج قدرت‌ بزرگ جهان (فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین) با مشارکت غیرمستقیم ایالات متحده، مذاکراتی را برای احیای این توافق آغاز کردند.

اما مذاکراتی که توسط اتحادیه اروپا تسهیل شد، در تابستان 2022 به بن‌بست رسید.

ایران اکنون ضمن توسعه فعالیت‌های هسته‌ای خود از جمله افزایش تعداد، سرعت و آرایش سانتریفیوژها، با چند برابر سرعت و حد مجاز غنی‌سازی 3.67% تعیین شده در توافق برجام، تا سطح 60 درصد که به سطح 90 درصدی مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی بسیار نزدیک است، اورانیوم در سطوح بالا غنی‌سازی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید