درخواست سازمان ملل از بریتانیا برای بازنگری در برنامه انتقال مهاجران به رواندا

پارلمان بریتانیا پس از ماه‌ها بحث و جدل لایحه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن پناهجویانی که به صورت غیرقانونی وارد بریتانیا می‌شوند را به کشور آفریقایی رواندا انتقال دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد، سه‌شنبه چهارم اردیبهشت از بریتانیا خواست، درباره تصمیم خود برای انتقال مهاجران غیرقانونی به رواندا تجدیدنظر کند.

سازمان ملل هشدار داد که تصویب لایحه انتقال پناهندگان از بریتانیا به روندا، حاکمیت قانون بین‌المللی متعلق به حقوق پناهندگان را تهدید کرده و «سابقه‌ای خطرناک» در جهان به شمار می‌رود.

ولکر ترک، کمیساریای عالی حقوق بشر و فیلیپو گراندی، کمیسر عالی پناهندگان از دولت ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا خواستند تا «بر اساس همکاری و احترام به حقوق بشردوستانه بین المللی اقدامات عملی برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی و نامنظم پناهندگان انجام دهد.

مایکل اوفلارتی، کمیسر حقوق بشر شورای اروپا نیز از دولت بریتانیا خواست، از انتقال افراد تحت قانون «لایحه رواندا» خودداری کند.

پارلمان بریتانیا لایحه دولت این کشور برای انتقال پناهجویان به رواندا را بعد از ماه‌ها بحث و جدل تصویب کرد.

بر اساس این لایحه که به «لایحه رواندا» مشهور شده، دولت بر اساس یک برنامه پنج ساله، پناهجویانی را که به بریتانیا وارد می‌شوند به رواندا خواهد فرستاد تا درخواست پناهندگی‌شان از آنجا به جریان بیفتد.

مجلس اعیان با کنار گذاشتن آخرین خواسته خود مبنی بر اطمینان درباره امنیت رواندا از طریق یک گروه مستقل،‌ راه را برای تصویب این لایحه باز کرد.

نخست وزیر بریتانیا و حزب محافظه‌کار حاکم به دنبال تصویب این لایحه بودند تا قضات را وادار کنند، رواندا این کشور واقع در شرق آفریقا را کشوری امن در نظر بگیرند.

سوناک تاکید کرد که دولت یک فرودگاه و هواپیماهای تجاری را برای اولین پرواز رزرو کرده است.

نخست وزیر بریتانیا همچنین متعهد شد که دولت پروازهای منظمی را برای اخراج پناهجویان به رواندا در طول تابستان و پس از آن سازماندهی خواهد کرد.

لایحه رواندا با وجود مخالفت بعضی از نمایندگان محافظه‌کار پارلمان در 17 ژانویه در مجلس عوام تصویب شد.

رواندا یک کشور کوچک آفریقایی است که 6500 کیلومتر با بریتانیا فاصله دارد و هنوز هیچ پناهجویی به آنجا فرستانده نشده است.

با تصویب این لایحه در پارلمان، این پیش‌نویس قانون به محض تصویب از سوی پادشاه بریتانیا لازم الاجرا خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید